Muži, který vloni zastřelil zaměstnankyni úřadu práce, uložil soud doživotní trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2022 18:26
Soud poslal na doživotí do vězení Jiřího Dvořáka z Prahy za to, že loni zastřelil zaměstnankyni na úřadu práce, polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu. Verdikt, podle nějž se Dvořák ženám mstil za domnělá příkoří, není pravomocný. Nejpřísnější trest žádala pro muže i státní zástupkyně. Dvořák si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Můžu vám říct, že něco tak otřesného a nechutného jsem za pětadvacet let, co jsem v justici, nezažil," řekl při odůvodnění verdiktu předseda senátu pražského městského soudu Kamil Kydalka. "Ta pohnutka je něco tak příšerného, zavrženíhodného, že se s tím nejsem schopen srovnat - že je někdo schopen se takovým způsobem mstít," pokračoval. "Podle názoru tohoto soudu je obžalovaný osobou, které je zapotřebí zabránit navždy v přístupu mezi běžnou společnost," dodal.

Zaměstnankyni úřadu práce střelil Dvořák podle rozsudku do břicha loni v červnu v její kanceláři na pražských Vinohradech, kam se dostal lstí. Matka dvou dětí mu v roce 2016 nepřiznala podporu v nezaměstnanosti a následně ho vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání.

"Uvážil si to. Připravoval se na to. Zbraň si upravil, aby měla větší účinnost. Pomstil se za to, že mu někdo před pěti, šesti lety nepřiznal dávky. Tak to ne, takhle se nikdo v této společnosti chovat nebude," zdůraznil soudce. "Takto se chovat vůči lidem jenom proto, že vykonávali svoji povinnost, to se nedělo ani na Divokém západě," doplnil.

O několik dní před vraždou si Dvořák s kyselinou sírovou počíhal na bývalou kolegyni, kterou vinil ze ztráty zaměstnání. Žena musela po jeho útoku strávit několik týdnů na popáleninové klinice. Hůř podle obžaloby nedopadla jen díky tomu, že se k muži stihla otočit zády.

Policisté následně Dvořáka hledali v jeho libeňském bytě. Příbytek našli zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů tam lehce zranilo nastražené zařízení. Podle obžaloby bylo umístěné tak, aby pronajímatelku bytu zasáhlo do hlavy a krku.

Při hlavním líčení nechal soudce Dvořáka za jeho nadávky, hlasité výkřiky a další projevy třikrát eskortovat pryč z jednací síně. Když mu dal prostor k vyjádření, pronesl muž jedinou větu: "Přednášet závěrečnou řeč tomuto soudu je to samé, jako kdybych házel perly sviním."

Podle státní zástupkyně se bývalý letecký konstruktér Dvořák na své činy dlouho připravoval, už v listopadu 2015 si po skončení pracovního poměru pořídil zbraň. Později dostal soudní příkaz, aby se vystěhoval z libeňského bytu, kde přestal platit nájemné. Také byl odsouzen k desetiměsíčnímu podmíněnému trestu za vydírání a pomluvu.

V červnu 2021 ho pak soud vyrozuměl o konání zasedání, na kterém mu byl tento trest přeměněn na nepodmíněné odnětí svobody. Proto se Dvořák podle obžaloby rozhodl pomstít všem, kteří mu podle něj způsobili příkoří.

Policisté ozbrojeného střelce zadrželi v centru Prahy několik hodin po zavraždění úřednice. Později uvedli, že Dvořák se ke skutku přiznal. U sebe měl pistoli, kterou podle obžaloby upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.

Doživotní trest si v Česku odpykávají čtyři desítky lidí. V Praze jej soudy uložily například Davidovi Virgulákovi, a to za vraždy tří taxikářů z roku 2014.

VIDEO: 101letý bývalý nacistický dozorce byl odsouzen za napomáhání k vraždě

101letý bývalý nacistický dozorce byl odsouzen za napomáhání k vraždě | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy