Muži, který chtěl vraždit kladivem, hrozí doživotí

ČTK ČTK
30. 11. 2009 17:35
V mělnické ubytovně za sebou nechal pět těžce zraněných

Mělník - Muži, který v neděli po poledni v mělnické ubytovně a jejím okolí napadl kladivem sedm osob, hrozí doživotí.

Pět z napadených jedenačtyřicetiletý útočník těžce zranil. Podle některých médií byl pod vlivem drog, což ale policie dosud nepotvrdila.

V pondělí policie obvinila násilníka z trestného činu vraždy ve stadiu pokusu. Pravděpodobně zítra rozhodne mělnický okresní soud o uvalení vazby.

Muži hrozí trest v rozmezí dvanácti až patnácti let - nebo trest výjimečný.

Proč útočil? 

Policie ve spolupráci se strážníky podezřelého zadržela už v neděli a podrobila ho výslechu.

"Příčiny ale zatím neznáme," dodal policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

Mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková uvedla, že byli původně přivoláni ke zraněnému do mělnické restaurace. Na místě zjistili, že muž má několik ran v obličeji a na hlavě, zřejmě od kladiva nebo podobného předmětu.

Policie pak podle Janečkové prohledala blízkou ubytovnu a našla v ní dalších pět zraněných osob. "Všichni měli vážný úraz hlavy od nějakého nástroje," dodala Janečková.

Na místě zasahovaly tři sanitky a dva vrtulníky. Dvě osoby byly letecky převezeny do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, jedna letecky do Liberce a další zraněné sanitky odvezly do nemocnice v Mělníku, do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a do Nemocnice Na Homolce.

Záchranáři ošetřili i útočníka

Přijetí jednoho zraněného muže potvrdila mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková. Muž je ve stabilizovaném stavu, je však udržován v umělém spánku; v současné době leží na traumatologii, ale brzy by měl být převezen na neurologii, kde jej čekají další vyšetření a následně i operace.

Pacient převezený letecky do Krajské nemocnice Liberec je podle její mluvčí Alexandry Kittnerové ve vážném stavu. Má vážné poranění hlavy, které si vyžádá operační zákrok neurochirurgů, poté by měl být hospitalizován na oddělení ARO.

Na místě bylo ještě podle zasahující lékařky zraněno lehce několik dalších osob, které byly po ošetření ponechány na místě nebo je k lékaři později převezla policie.

Záchranáři byli později přivoláni také k vyšetření zadrženého podezřelého na policejní služebnu. Podle Janečkové muž potřeboval uklidňující léky. Záchranáři mu také odebrali vzorek na toxikologické vyšetření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy