Muži jsou v létě ohrožený druh. Mají víc nehod než děti

Domácí Domácí
11. 8. 2013 21:00
Podle lékařů děti nevedou statistiky letních úrazů. Víte, kdo je překoná?
Ilustračni foto.
Ilustračni foto. | Foto: http://www.uszsmsk.cz

Mělník - Léto je v plném proudu, děti jsou za půlkou prázdnin. Kromě letních radovánek existuje i pojem "letní úrazy". Která skupina je nejrizikovější? Kdybyste se optali matek malých dětí, řekly by, že určitě malí kluci, kteří se do všeho vrhají, padají z kol či ze stromů. Ale není tomu tak.

Nejvíc letních úrazů mají podle primáře chirurgického oddělení Nemocnice Mělník MUDr. Jana Roháče dospívající a muži ve středním věku. Muži utrží až dvakrát víc zranění než ženy, což odpovídá rizikovějším profesím a sportům, které provozují.

Malé děti jsou na tom oproti očekávání lépe. "Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním, a hodně bývá zranění kvůli alkoholu," řekl Roháč. Přibývá i řezných a tržných ran.

Letní prázdniny, které se přehouply do druhé poloviny, se nijak neliší od jiných, a to spektrem ani počtem úrazů. Chirurgové mělnické nemocnice ošetřují denně 30 až 40 lidí, kteří se zraní.

Nový fenomén: Úrazy seniorů na kolečkových bruslích

V létě jsou úrazy nejčastěji způsobeny pádem, například z kola či kolečkových bruslí. "Pacienti pak většinu utrpí otřes mozku nebo zlomeniny," dodává primář. Často hraje při pádech roli podle něho také alkohol.

Denně tak ošetřují lékaři kolem deseti zlomenin dolních i horních končetin. Hospitalizovat musejí denně kolem pěti zraněných.

"Novinkou jsou lidé starší 50 let, kteří si zlomeninu způsobí při pádu z kolečkových bruslí," upozorňuje Jan Roháč. Lidé by neměli zapomínat na používání ochranných pomůcek, tedy přilby a chrániče kloubů.

Trendem poslední doby podle Roháče je méně sádrovat a více operovat. Doba léčby se tím urychlí až o polovinu. Operace čeká i pacienty s přetrženou Achillovou šlachou nebo zlomeným zápěstím, což jsou také  častá letní zranění.V létě pravidelně přibývá sezónních řezných a tržných poranění. Také kvůli práci s pilou.

Otevřená zlomenina, zhmožděné nárty, stržené nehty. Autor: Kůň

Nechybí ale ani kuriózní  úrazy, své o tom ví šestatřicetiletá žena z Vysoké u Mělníka. Otevřenou zlomeninu, pohmoždění nártu a stržené nehty na několik prstech ji způsobil kůň.

"Ráno uteklo v obci několik koní, na procházce v tu chvíli byla moje dcera s dědečkem. Bále jsem se o ně a vyrazila na místo," vypráví obyvatelka Vysoké. Chtěla zabránit větší tragédii a koně odvézt ze silnice, o což se snažila. Když už byla zvířata na poli, nešťastnou náhodou jí jeden stoupl kopytem na nárty.

"V mělnické nemocnici, kde mne ošetřoval MUDr. Petr Vožeh, byli všichni profesionální. Zůstat jsem musela dva dny, dostávala jsem i antibiotika," říká žena a dodává, že jde o velice bolestivé zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy