Muzeum totality by mohlo být na strahovském stadionu, oprava by stála přes miliardu

ČTK ČTK
13. 5. 2020 17:02
Vedení Prahy zvažuje, že umístí plánované muzeum totalitních režimů 20. století do prostor stadionu na Strahově. Než se objekt opraví, mohlo by dočasně sídlit v Domu pážat na Hradčanech, řekli zástupci koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že stadion je ve špatném stavu a je nutné jej opravit, což podle hrubého odhadu vyjde na 1,2 miliardy korun.
Stadion na Strahově.
Stadion na Strahově. | Foto: Veronika Indrová

Radní dodal, že jelikož město bude muset tak jako tak v následujících několika letech do objektu investovat, může rovnou opravy zahájit s konkrétním záměrem. Expozice muzea by mohly vzniknout přímo na betonových památkově chráněných tribunách stadionu. Kromě toho by v něm podle radní Hany Marvanové (za STAN) mohly být i další podobné instituce, například Institut paměti národa organizace Post Bellum.

Kromě stadionu město jako sídlo pro muzeum zvažovalo také bývalý Stalinův pomník na Letné a kampus v Hybernské ulici, podle radního je nicméně stadion nejvhodnější. Nyní návrh projedná příslušná komise a poté by o něm měli hlasovat zastupitelé. Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) uvedl, že by muzeum mělo být ideálně otevřeno už v tomto volebním období. Pokud by se projekt opravy stadionu protáhl, provizorně by mohlo být v renesančním Domu pážat. Tam se však musí město ještě domluvit s organizací Post Bellum, která o něj také projevila zájem.

Sportovní funkce by podle Chabra měla na Strahově zůstat zachována. Město zároveň plánuje prodloužení tramvajové trati z Malovanky přímo ke stadionu. "Předpokládá se, že do nějakých čtyř let by tady mohla být tramvaj," řekl. Nyní na Strahov jezdí autobusy z Dejvic a ze Smíchova.

Chabr dodal, že stadion kompletně vlastní Praha, zatímco sousední stadion Evžena Rošického vlastní Fotbalová asociace. Podle Chabra se nyní řeší, zda od asociace stadion nekoupí fotbalová Sparta, která by se tam přesunula z Letné.

Zřízení muzea pražští zastupitelé schválili loni v září. Jeho smyslem má být zachovat historickou paměť o totalitních režimech na českém území ve 20. století, a to zejména pro mladší generaci. Pospíšil dnes uvedl, že o tuto instituci by se měl zasadit stát, ale od současné vlády se to podle něj nedá očekávat.

Ústav má fungovat na principu muzea, které bude vytvářet sbírky a bude také pořádat výstavy, vzdělávací akce, zaznamenávat vzpomínky pamětníků nebo pořádat školení, konference a workshopy. Bude spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a institucemi. Muzeum má řídit sedmičlenná správní rada, kterou jmenuje zakladatel, tedy hlavní město.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy