Muzeum paměti 20. století bude na Hradčanech. Dočasně, poté by mohlo být na Strahově

ČTK ČTK
6. 10. 2020 18:09
V takzvaném Domě pážat na Hradčanech by mělo sídlit Muzeum paměti 20. století věnující se totalitním režimům. Pronájem domu na dobu neurčitou schválila rada hlavního města. Nájemné činí 128 000 korun za měsíc, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
V budoucnu by mělo Muzeum paměti 20. století najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu.
V budoucnu by mělo Muzeum paměti 20. století najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. | Foto: František Grossmann

"Objekt byl dlouhá léta prázdný a nevyužívaný, případné záměry k možnému komerčnímu využití se ne vždy setkávaly s úspěchem. Z pohledu majetkového i funkčního hlediska pro město se jedná o optimální variantu nové funkce této budovy," uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle radní Hany Kordové Marvanové (STAN) bude Muzeum paměti 20. století v Domě pážat sídlit pouze dočasně. V budoucnu by mělo najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. Vzhledem k jeho současnému technickému stavu však s přesunutím nelze podle Hofmana v nejbližších letech počítat.

Muzeum by mělo připomínat totalitní režimy na území Československa včetně jejich odpůrců a obětí a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí.

"Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh obětem boje za spravedlnost. V okolních metropolích tyto instituce běžně jsou, proto je ostudou, že muzeum připomínající hrůzy totalitních režimů u nás dodnes chybělo," doplnila radní hlavního města Kordová Marvanová.

V budově muzea by měla být i socha Koněva

Podobné tematice se věnuje například Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v polském Gdaňsku nebo Muzeum holocaustu ve Washingtonu.

Instituce Muzeum paměti 20. století oficiálně vznikla počátkem letošního roku, dosud však nemělo vlastní budovu. Zástupci instituce v čele s ředitelem Jiřím Šestákem proto pořádali konference a debaty.

V budově muzea by měla být umístěná i socha sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Na začátku dubna ji z náměstí v Bubenči nechala radnice Prahy 6, jakožto vlastník sochy, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části odstranit. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko i prezident Miloš Zeman. V Rusku vyvolalo jednání vlnu protestů. Nyní je socha uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy