Muzeum paměti 20. století bude na Hradčanech. Dočasně, poté by mohlo být na Strahově

ČTK ČTK
6. 10. 2020 18:09
V takzvaném Domě pážat na Hradčanech by mělo sídlit Muzeum paměti 20. století věnující se totalitním režimům. Pronájem domu na dobu neurčitou schválila rada hlavního města. Nájemné činí 128 000 korun za měsíc, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
V budoucnu by mělo Muzeum paměti 20. století najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu.
V budoucnu by mělo Muzeum paměti 20. století najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. | Foto: František Grossmann

"Objekt byl dlouhá léta prázdný a nevyužívaný, případné záměry k možnému komerčnímu využití se ne vždy setkávaly s úspěchem. Z pohledu majetkového i funkčního hlediska pro město se jedná o optimální variantu nové funkce této budovy," uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle radní Hany Kordové Marvanové (STAN) bude Muzeum paměti 20. století v Domě pážat sídlit pouze dočasně. V budoucnu by mělo najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. Vzhledem k jeho současnému technickému stavu však s přesunutím nelze podle Hofmana v nejbližších letech počítat.

Muzeum by mělo připomínat totalitní režimy na území Československa včetně jejich odpůrců a obětí a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí.

"Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh obětem boje za spravedlnost. V okolních metropolích tyto instituce běžně jsou, proto je ostudou, že muzeum připomínající hrůzy totalitních režimů u nás dodnes chybělo," doplnila radní hlavního města Kordová Marvanová.

V budově muzea by měla být i socha Koněva

Podobné tematice se věnuje například Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v polském Gdaňsku nebo Muzeum holocaustu ve Washingtonu.

Instituce Muzeum paměti 20. století oficiálně vznikla počátkem letošního roku, dosud však nemělo vlastní budovu. Zástupci instituce v čele s ředitelem Jiřím Šestákem proto pořádali konference a debaty.

V budově muzea by měla být umístěná i socha sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Na začátku dubna ji z náměstí v Bubenči nechala radnice Prahy 6, jakožto vlastník sochy, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části odstranit. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko i prezident Miloš Zeman. V Rusku vyvolalo jednání vlnu protestů. Nyní je socha uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy