"Můžeš mě fotit, ale s tím jointem." Piráti předběhli i Okamuru, skončili ale na suchu s internetem

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 10. 2017 8:15
Piráti zažili historický volební úspěch. Vůbec poprvé se dostali do Poslanecké sněmovny a porazili i vládní strany. V poslední chvíli překonali i populistickou Svobodu a přímou demokracii (SPD) Tomia Okamury. A jejich vítězné hurá bylo slyšet i ze sklepení klubu, kde zřídili "kapitánský můstek".
Česká pirátská strana – Předseda Ivan Bartoš
Česká pirátská strana – Předseda Ivan Bartoš | Foto: Matej Slávik

Praha - Kapitánským můstkem pirátů se stal klub Uhelna poblíž pražského Anděla. Zájem byl velký. Ke straně, které věštily průzkumy maximálně něco málo přes osm procent, se akreditovalo více než 100 novinářů. A to položilo i "pirátské moře". Vypadl internet, který nezvládal přenos dat z živých přenosů kameramanů a nahrávání fotek.

Asi čtvrt hodiny po uzavření volebních místností se vydali pirátští "důstojníci" se svým kapitánem Ivanem Bartošem vězeňským autobusem ke štábu. Elegantně zaparkovali u Uhelny, na druhé straně silnice než novináři. Tímto manévrem na čas vyřadili dopravu. Rozběhl se k nim totiž dav kameramanů a fotografů, kteří chtěli ulovit první foto nejznámějších tváří strany. Život novinářům zachránilo, že se auta neřídila heslem TOP 09 a "uhnula".

"Tipujeme dvojciferné číslo," odpovídali piráti a podporovatelé sebejistě po celou dobu. Když číslo překročilo při sčítání hlasů deset procent, ozval se vítězný křik. Před klubem se scházeli podporovatelé strany a dorazil i známý marketinkový specialista Martin Jaroš. S přibývajícími hodinami se kolem vchodu srocovali lidé s pirátskými kostýmy.

Někomu stačila namalovaná vlaječka na tváři, objevil se však i pirát s papouškem na rameni, opicí na zádech a prokletou zlatou mincí na krku. "Vyfoť mě. Ale s tím jointem," kladl si rázně podmínky, když ho reportér Aktuálně.cz oslovil. O pár minut později ale ze štábu pirátů vyběhla ochranka a hnala ho pryč: "Nekuřte tady tu trávu, smrdí nám to až dolů."

Klidně i v opozici

V pět hodin, po sečtení více než 70 procent hlasů, svolali piráti tiskovou konferenci. "Chceme být silnou opozicí," zopakoval Bartoš a vyloučil spolupráci s KSČM či SPD. Také hnutí ANO je pro ně kvůli stíhání šéfa Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nepřijatelné. "Tak si tu všichni zatleskáme. Placák!" vyzvaly se navzájem osobnosti strany. A Bartoš vystoupení zakončil políbením své manželky.

Blíží se šestá hodina a je sečteno více než 95 procent hlasů. "Tak snad dáme ještě toho Tomia Okamuru," hřmí z pódia k řadovým členům a podporovatelům Bartoš. Ozve se dlouhý bojovný křik, poté potlesk. O pár minut později se piráti přesouvají na třetí místo za hnutí ANO a ODS.

Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) končí za nimi a rozdíl se po desetinkách procent prohlubuje. Přitom SPD byla strana, která na piráty před otevřením volebních místností nejvíce útočila. Například na Facebooku Bartoše obviňovala, že chce legalizovat i tvrdé drogy.

Na promítacím plátně ve volebním štábu se spustí ukázka z filmu Matrix. Postava Morfea v něm vyzývá přeživší lidi, aby se postavili strojům v nejisté bitvě s hroznými vyhlídkami. Mezitím hřmí Bartoš z pódia. "Jste nejlepší pirátská strana!" křičí. "Jsme tady i díky tomu, že jsme trpělivě vysvětlovali náš program."

Jak slavily politické strany? Piráti uspořádali koncert | Video: Zdeněk Bašus

Lidé jásají a tleskají. Kvůli hluku nejde slyšet vlastní slova. Bartoš mizí z pódia a jeho místo nahrazují hudebníci. Členové pirátů a příznivci začínají slavit.

Bartoš mezitím trpělivě čeká a pije kávu. Od alkoholu se už dlouho drží dál. Poté začne dávat jeden rozhovor za druhým a trpělivě opakuje odpovědi na stále stejné otázky. Začíná být jasné, že se na všechny novináře nedostane. Zájem je i ze zahraničí, ve štábu se objevili třeba reportéři z Japonska, také ze Slovenska nebo z Německa.

Pak pirátský "kapitán" nasedá do auta a odjíždí do volebních studií na rozhovory s dalšími šéfy stran. Před odchodem ještě podporovatelům slíbí, že dojde na harmoniku. Ta se byla symbolem pirátské kampaně s heslem "Pusťte nás na ně!". V neděli se piráti poradí, jak budou postupovat a s kým možná uzavřou spojenectví.

Tohle je největší závazek. Nesmíme to podělat, říká předseda pirátů Ivan Bartoš | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Další zprávy