Může to jít i po zlém. Česko hraje s EU o 33 miliard

Domácí Domácí, Jakub Novák
26. 2. 2012 18:10
Pokud Brusel kvůli nekvalitním projektům zmrazí dotace, miliardy zaplatí občané
Foto: Thinkstock

Praha - Pokud se Česku uzavře cesta k vyčerpání zbývajících peněz z evropského operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, státní rozpočet by to zatížilo více než třicetimiliardovou ztrátou.

Zhruba taková suma by musela být z kapes daňových poplatníků vyplacena na projekty, které již byly v rámci tohoto programu slíbeny nebo přímo proplaceny příjemcům.

Hrozby evropských institucí, kterým se nelíbí některé české projekty ani systém jejich kontroly, přitom nelze brát na lehkou váhu.

Přesvědčili se o tom nyní v Maďarsku, kterému Evropská komise navrhla zmrazení kohezních fondů, ze kterých Brusel pomáhá financovat rozvoj v chudších evropských regionech. Jedná se o částku v přepočtu asi 12,4 miliardy korun.

Česko může z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost čerpat celkem 47,4 miliardy.

Za celou dobu fungování tohoto operačního programu bylo příjemcům ze státního rozpočtu proplaceno celkem 17,6 miliard korun. Navíc dalších 21,9 miliard jim bylo schváleno a potvrzeno.

Z Unie však doposud přišlo do Česka, včetně zálohy, "jen" kolem sedmi miliard korun. Mezi Prahou a Bruselem tak momentálně "visí ve vzduchu" zmíněných třicet miliard korun.

I když se podařilo oproti minulým rokům pokročit v rychlosti čerpání, dostala zatím Evropská komise na stůl "účty" v hodnotě necelých 4,4 miliardy korun.

V případě, že se ministerstvu včas a dostatečné míře nepodaří napravit pochybení zjištěná v auditu, který si nechala Evropská komise provést v říjnu, bude se škrtat právě z těchto peněz.

Pět měsíců "na suchu"

Doposud poslední platba z Bruselu proběhla v září 2011. Na začátku prosince loňského roku došlo k odeslání žádosti o proplacení další průběžné platby (jednalo se o částku přibližně 1,2 miliardy korun).

Komise však rozhodla o pozastavení platební lhůty pro její proplacení. Důvodem mělo být "snížení rizika nesprávného použití" unijních prostředků.

Tyto obavy vyplývají právě ze závěrů zmíněného říjnového auditu, který ukázal například na nedostatky v kontrolních mechanismech a podezření na možné zneužívání evropských peněz.

Pokud EK nalezne v projektech nějaká pochybení, může snížit výši částky, kterou zaplatí. Tyto peníze však stále ještě nejsou "ztracené" - k tomu dojde v případě, pokud se nepodaří dočerpat prostředky určené pro daný rok.

Foto: Ludvík Hradilek

Co nevyčerpáš dnes, zítra už nemáš

Aby bylo zajištěno plynulé čerpání prostředků v průběhu celého období trvání operačního programu, bylo zavedeno takzvané pravidlo n+3 / n+2.

V praxi to znamená, že peníze určené pro daný rok musí být vyčerpány ve třech (platí pro roky 2008 až 2010), resp. dvou (2011 a 2012) následujících letech.

Pokud by se nepodařilo tomuto závazku dostát, znamenalo by to zkrácení o nevyčerpanou částku a nenávratnou ztrátu těchto prostředků.

Pravidlo n+3 se tak v roce 2011 podařilo splnit, i za cenu využití většiny zálohy. Navíc tím sice Česko nepřišlo o peníze určené pro rok 2008, ale zase narostlo množství prostředků ohrožených korekcemi ze strany Bruselu.

Nehledě na rizika plynoucí z rychlé přípravy některých projektů, ještě během prosince byly EK předloženy ocertifikované výdaje ve výši asi 1,2 miliardy korun.

Prostředky tak zatím byly zachráněny a případná ztráta na čas oddálena.

 

Právě se děje

Další zprávy