Rozsudek v případu Čecha zabitého v Londýně zvrátit nelze. Zaorálek chce kauzu hnát do Štrasburku

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2017 20:50
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce případ Čecha zabitého v Londýně hnát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Osvobozující verdikt pro pachatele, který vynesl londýnský soud, totiž nelze zpětně změnit a ani proces revidovat, britský soudní systém to neumožňuje. Podle Zaorálka musí podání k Evropskému soudu podat sestra zavražděného, Česko je připravené ji v procesu podpořit.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zpochybnit rozsudek, jímž britský soud osvobodil britského občana, který loni zabil Čecha. Je to podle něj jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. V britském soudním systému rozsudek zvrátit nelze. Podání k soudu musí podle Zaorálka podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit. Podle experta na mezinárodní právo Vladimíra Balaše sice soud pro lidská práva může doporučit nové projednání, britský právní systém to ale musí umožňovat.

Zaorálkův náměstek Martin Smolek jednal v Londýně o případu se zástupci britské prokuratury. Ti jsou podle Zaorálka rozsudkem frustrováni, sdělili však, že britský soudní systém neumožňuje obnovení procesu. "Jedinou možností je získání nějakých zcela nových a průlomových důkazů," uvedl ministr.  To podle něj v podstatě není možné, protože dosud předložené důkazy jednoznačně vedou k tomu, že čin byl spáchán. Česko se s takovým výsledkem ale podle ministra nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti.

"Evropský soud pro lidská práva jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po které musí každý normální člověk volat," řekl Zaorálek. O připravovaném podání mluvil i s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem, pod jehož instituci soud pro lidská práva spadá.

"V tomto případě tvrdím, že tady byla porušena závažným způsobem práva občanů České republiky. Mluvím o příbuzných, kteří se v tomto případě nedočkali elementární spravedlnosti," řekl Zaorálek.

Stížnost k soudu musí podle něj podat sestra oběti, Česko by se k ní potom v soudním řízení připojilo. "Je to na ní, aby se rozhodla. Ale já ze schůzky (s ní), kterou jsem měl minulý týden, nepochybuji na tom, že využijeme této jediné možnosti, kterou dnes máme, ke zvratu toho rozsudku," řekl.

O vině rozhodla vylosovaná porota laiků

Podle ministra byly důkazy proti obviněnému jednoznačné, stejně jako výpovědi svědků. "Celý problém je v tom, že v britském právním systému rozhoduje o vině či nevině porota složená z laiků, která se losuje. Ta porota není nikomu odpovědná a nikdo nezná ani nesmí znát úvahy, které porotu vedly k verdiktu," řekl.

Soud pro lidská práva může konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy určitá lidská práva, a pokud právo státu umožňuje jen částečné nebo žádné odstranění důsledků tohoto porušení, nařídit státu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy. "Na druhou stranu je tam implicitně povinnost ukončit porušování té úmluvy a uvést stěžovatele do situace, v jaké by byl, kdyby k porušení nedošlo," řekl Balaš. Podle něj se od roku 2003, kdy byl přijat nový jednací řád, soud přiklání k tomu, že státům doporučí, jakým způsobem by měly stav napravit. "Včetně obnovy řízení," řekl právník.

Britské právo ale musí podle něj obnovu řízení umožňovat. "V souvislosti s tím, co se stalo v Británii, tak je otázka, jestli je v britském vnitrostátním právu možná obnova řízení a za jakých podmínek (…). Záleží na tom, jestli Britové mají nějaké nástroje k tomu, aby ten stav uvedli do souladu se závazky, které vyplývají z Evropské úmluvy o lidských právech," dodal Balaš.

Zaorálek řekl, že zástupci britské prokuratury českým diplomatům sdělili, že podobné případy jako ten ubitého Čecha jsou řídké, ale občas k nim dojde. "Já potom říkám, že tento systém má vadu. Pokud umožňuje nespravedlnost hlubokou, strašnou, tak je ten systém vadný. My to nemůžeme respektovat a musíme hledat způsob, jak to změnit," dodal.

Prohlásil také, že čeští diplomaté mluví o případu při každém jednání s britskými protějšky. Od nich se podle Zaorálka dočkali slov pochopení nad českým rozhořčením, britští představitelé ale zároveň upozornili, že nemohou do soudního procesu nijak zasahovat.

O případu z minulého září rozhodla porota počátkem dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

Připadá mi, že ten případ je v něčem strašně podivný, mám obrovské obavy, zda to bylo rozhodnuto regulérně, říká ministr zahraničí Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy