reklama
 
 

Policie navrhla obžalovat dva muže za urážlivé nápisy v areálu památníku v Letech

18. 2. 2019 15:16
Kriminalisté podali návrh na obžalobu dvou mužů, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v Letech u Písku. V lokalitě za druhé světové války stál romský koncentrační tábor. Dvaadvacetiletého muže a dalšího o třináct let staršího muže kriminalisté viní z trestného činu popírání a schvalování genocidy.

"Vyšetřovatelé návrh podali 12. února. Teď záleží na státním zastupitelství, jak rozhodne," uvedla policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová. Na podání obžaloby na dva muže v pondělí upozornila Česká televize.

Tabule s urážlivými nápisy objevili lidé v areálu památníku na přelomu loňského května a června. Na případ tehdy upozornil web Romea.cz, podle kterého byl na tabulích nápis: "Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky". Romea tehdy uvedla, že cedule na památník umístil nacionalistický spolek My proti všem. "Můžu jen říci, že oba obvinění jsou členy jistého hnutí, ale více to specifikovat nebudeme," řekla dříve policejní mluvčí.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

autor: ČTK | 18. 2. 2019 15:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama