Muž zlomil sokovi nohu. Podle Nejvyššího soudu se jen bránil

ČTK ČTK
5. 8. 2014 11:46
Jednadvacetiletý mladík čelil obžalobě z ublížení na zdraví, poté co při rvačce způsobil komplikovanou zlomeninu nohy dvaačtyřicetiletému útočníkovi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) zprostil jednadvacetiletého Davida Ježka obžaloby z ublížení na zdraví, za které dostal loni v červnu u pražského soudu podmínku.

Podle spisu se v Praze v červnu 2011 nepřiměřeně bránil proti útoku dvaačtyřicetiletého muže, jemuž ve rvačce způsobil komplikovanou zlomeninu nohy. Nejvyšší soud dospěl k opačnému závěru; Ježkova obrana byla přiměřená. Verdikty v kauze proto zrušil a Ježka zprostil viny.

"Obrana obviněného mohla být na hraně přiměřenosti, ale rozhodně nebyla zcela zjevně nepřiměřená útoku," uvedl ve svém návrhu pro NS na zproštění viny Ježkův advokát Jaroslav Mazůrek. Předsedkyně trestního senátu NS Danuše Novotná uvedla, že z Ježkovy strany nešlo o zločin ublížení na zdraví.

Komplikovaná zlomenina levé nohy

Ježek dostal v červnu 2011 u Obvodního soudu pro Prahu 7 za ublížení na zdraví dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Odvolal se k Městskému soudu v Praze, který tento verdikt potvrdil. Muž se proto obrátil na NS.

Rvačka se stala v červnu 2011 v pražské ulici Milady Horákové. Muži se nejprve pohádali, začali se postrkovat a následně starší z nich Ježka napadl. Ježek se začal velmi aktivně bránit. Soka srazil na zem ranou pěstí. Skočil na něj, přičemž nedopatřením muži způsobil komplikovanou tříštivou zlomeninu levé holenní kosti s odlomením krčku lýtkové kosti.

Starší z mužů skončil v nemocnici, kde musel být operován. V péči lékařů strávil téměř dva týdny. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že Ježek se pouze bránil. NS zprošťuje přímo pouze v případech, kdy není třeba doplňovat dokazování a důkazy jsou jednoznačné, jako v této kauze, uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

 

Právě se děje

Další zprávy