Muž zemřel, když likvidoval synovu bombu

Report
25. 9. 2009 6:25
Sydney - Soud se snaží rozlousknout, kdo zavinil smrt australského vědce. O život přišel, když mu pod rukama vybuchla podomácky vyrobená bomba.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: wiki

Exploze před rokem Lionelu Loweovi způsobila těžká zranění, jimž po pár hodinách podlehl.

Lionelův syn Jonathan Burton a jeho kamarád Ashley Glenn Wright byli následně obviněni z vraždy.

Přiznali se, že sestavili bombu, která obsahovala velké množství TATP, vysoce výbušnou substanci využívanou teroristy.

Wright nepopíral, že již v minulosti podobné bomby sestavil. Policii také řekl, že sestavil časovač, který k zařízení připojil.

Obviněný tvrdil, že ho Jonathan Lowe neustále nutil do sestrojení výbušniny. "Řekl podezřelému, že zařízení odpálí v buši ... a že výbušninu umístil venku, ale obviněný nevěděl kde," napsal již před rokem deník The Daily Telegraph.

Podle listu policie pří prohlídce bytu Jonathana Lowea objevila "předměty využívané pro výrobu improvizovaných výbušných zařízení".

Muži zákona na místě objevili dráty, chemikálie, přepínače a několik mobilních telefonů.

Otec si prý za smrt mohl sám

Australský zpravodajský server News.com.au vyzdvihl některé momenty soudního přelíčení.

"Okolo 16:20 se (Barry Lowe) vydal sekat trávu na určité místo za domem," řekl žalobce Craig Everson. "O pár minut později (jeho žena Diana Lowe) slyšela explozi."

Policie následující den objevila zbytky výbušniny a Jonathan Lowe byl obviněn z vraždy svého otce.

"Našel to několik dní předtím a řekl mi, abych ji (bombu) zneškodnil," řekl Lowe. "Dostal jsem velké kázání, hodně jsme se pohádali."

Jonatan Lowe tvrdil, že se otci přiznal k sestrojení výbušniny a Lionel Lowe prohlásil, že se o celou záležitost postará.

Obhájce Lowea mladšího tvrdil, že exploze byla chybou otce. Podle žalobce ale za vědcovu smrt mohou oba mladí muži.

"V tomto případě království potvrzuje, že se obviněný provinil proti zákonu," neslo se soudní síní.

Podle soudce samotná příčina smrti mohla být zapříčiněna vlastními akcemi Lionela Lowea, možná dokonce jeho snahou zneškodnit zařízení, riziko zranění ale bylo vysoké a Jonathan Lowe značně přispěl k otcově smrti.

Soudní proces má vyslechnout ještě čtyřiačtyřicet svědků a potrvá až tři týdny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy