Muž ze Srí Lanky při čekání na azyl v českém vězení zešedivěl. Pustí ho, když složí 100 tisíc

Martin Biben Martin Biben
12. 9. 2016 19:31
Osm měsíců si v pankrácké věznici odseděl V. M. ze Srí Lanky, který doma podle svých slov trpěl násilím vládních vojsk. Do Česka v prosinci loňského roku přicestoval na doklady jiného člověka, občana Indie, česká policie ho zatkla a soud poslal do vězení. Tamil hinduistického vyznání přitom tvrdí, že požádal o politický azyl ihned na pražském letišti, cizinecká policie to ale popírá. Nesporným faktem je, že mladý muž, od kterého nabrala policie žádost o azyl až na Pankráci, čeká i po odpykání trestu na rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany za mřížemi. Tentokrát tráví čas ve vyhošťovací cele.
Vězeňskou bezútěšnost zažívá uprchlík už devátý měsíc. Ilustrační foto.
Vězeňskou bezútěšnost zažívá uprchlík už devátý měsíc. Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Praha – Mladý Tamil V. M. přiletěl loni v prosinci do Česka na pas jiného člověka, byl za to odsouzen a odpykal si osmiměsíční trest v pankácké věznici. Za mřížemi ale zůstává nadále. Teď čeká Srílančan, který podle svých slov zažil ve vlasti mučení, ve vyhošťovací cele, jestli české úřady vyhoví jeho žádosti o azyl. Jen ten ho totiž od deportace může zachránit.

Tamil hinduistického vyznání, jehož jméno Aktuálně.cz zná, podle svých slov požádal o mezinárodní ochranu už po příletu na pražském letišti. Cizinecká policie to ale popírá.

Eva Holá, koncipientka advokátní kanceláře Radil a Schmidt, svému klientovi na rozdíl od policistů věří a kritizuje tvrdost úřadů v přístupu k uprchlíkům.

"Navštívila jsem ho ve vyhošťovací cele a bylo mi smutno. On za těch osm měsíců zešedivěl. Je mu přitom teprve osmadvacet let," popisuje Holá. Právnička uznává, že V. M. opravdu přiletěl na doklady jiného člověka, Inda. Ty mu obstaral jeho přítel. Pas měl navíc padělané schengenské přechodové razítko. "Od začátku ale dával najevo, že je uprchlík a že chce žádat o azyl," je si jistá Holá.

Poslat dosud bezúhonného člověka do vězení za prokázání se cizím pasem a využití jednoho padělaného razítka je podle ní velmi přísné. Zvlášť když šlo o utečence, který ve vlasti velmi pravděpodobně zažil mučení. "Máme dostatek indicií k tomu, abychom mu mohli věřit," ujišťuje.

"Můžeme mu věřit"

"Uvádí opakovaně detaily, které nemůže vědět nikdo jiný než ten, kdo tyto situace prožil," dodává. "Vyprávění Srílančana se navíc shoduje s výpověďmi jiných lidí, kteří přišli z oblasti. Podobně mluvil i náš další klient ze Srí Lanky," tvrdí Holá. „Máme dostatek indicií k tomu, abychom mu mohli věřit," prohlásila i právnička Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová však muži neuvěřila. Za přicestování s cizím pasem ho kromě osmi měsíců vězení potrestala i čtyřmi roky vyhoštění. Jenže kvůli žádosti o azyl muže policie posadit do letadla nemůže.

To však neznamená, že by mohl po odpykání trestu na svobodu. V. M., který doma podle svých slov celý život trpěl kvůli čtvrtstoletí trvajícímu konfliktu mezi sinhálskou buddhistickou většinou a tamilskou hinduistickou menšinou, jen na konci srpna vyměnil jednu celu za druhou.

Až poté, co soudkyně Binderová určila peněžitou záruku sto tisíc korun, kterou chce za uvězněného muže složit manžel jeho sestry, vznikla šance na propuštění z vyhošťovací vazby. Běženec by se přece jen mohl v dohledné době dostat na svobodu.

Má to ve vězení těžké, uznala soudkyně

Soud nyní vyhoštění odložil, dokud se nerozhodne o žádosti o azyl. "Soud má za to, že žádost odsouzeného o mezinárodní ochranu není zcela zjevně nedůvodná, je obecně známé, že na Srí Lance dochází k porušování lidských práv," stojí v usnesení podepsaném soudkyní Markétou Binderovou.

Je to přitom ta samá soudkyně, která před osmi měsíci označila tvrzení obžalovaného o pronásledování za krajně nedůvěryhodné. "Vzhledem k jazykové bariéře je pobyt odsouzeného ve věznici velmi obtížný, neboť nemůže komunikovat se zaměstnanci věznice ani se spoluvězni. Nemá přístup k tisku ve svém jazyce a může pouze sporadicky kontaktovat své blízké osoby," píše.

Srí Lanka

Lidská práva na Srí Lance oficiálně zaručuje ústava, skutečnost se ale liší. Na jejich porušování dlouhodobě upozorňují mezinárodní organizace jako Amnesty International nebo Human Rights Watch. Útlak a násilí páchají vládní jednotky i separatistická organizace Tamilští tygři. OSN viní obě strany, které proti sobě do roku 2009 vedly otevřenou válku, z válečných zločinů. Masových rozměrů nabyly především v posledních letech války. Komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová po návštěvě Srí Lanky v roce 2013 prohlásila: „Válka už skončila, ale demokracie je v zemi podkopaná a dodržování zákonů slabé.“ Upozornila také na trvající moc armády a ozbrojených skupin.

Srí Lanka je známá jako vývozce levné pracovní síly a také jako země, odkud lidé utíkají, aby požádali o azyl v zahraničí. V roce 2015 žilo v cizině 7,3 procenta občanů dvacetimilionové země. Nejčastěji volí Srílančané jako svůj cíl Saúdskou Arábii, Indii, Austrálii, Evropu nebo Kanadu. 

Kdy ale Srílančan z cely vyjde a jak jeho záležitost nakonec dopadne, je nyní obtížné předvídat. "Příští týden snad už budeme moci vyplatit kauci, pak musí soudkyně určit datum jednání, kdy bude propuštěn," uvedla Holá. Ohledně azylu je podle ní na místě skepse. "Měli jsem možnost nahlédnout do jeho spisu na ministerstvu vnitra a od nabrání žádosti se s ní vůbec nepohnulo," řekla Holá. Na Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra však nejsou několik let se vlekoucí případy ničím neobvyklým.

Redakce oficiálně žádala návštěvu uprchlíka. Ředitel Vazební věznice v Praze-Pankráci Petr Suk však po čtyřtýdenním posuzování žádost bez odůvodnění odmítl. Podobně nemožné je dostat se k muži do vyhošťovací vazby.

Cizinecká policie pochybení odmítá

Cizinecká policie jakékoli pochybení v případu odmítla. "Ze spisových dokumentů a výslechu je zcela jednoznačné, že muž nehodlal po svém příletu na letiště požádat o mezinárodní ochranu. Byl přizván tlumočník do tamilského jazyka a ani v jeho přítomnosti muž o azyl nepožádal," uvedla před časem tisková mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Žádný z policistů útvaru podle mluvčí nikdy neznemožnil žádnému cizinci projevit úmysl požádat o azyl přímo na letišti. "Naopak. Jakmile cizinec naznačí, že by chtěl žádat o azyl, policisté ihned nabírají jeho žádost," dodala.

Rozsoudit spor je nicméně takřka nemožné. Nestranní svědci neexistují a žádný zvukový záznam výslechů, který by dokazoval, že azyl skutečně odmítal, či o něj žádal, neexistuje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy