Muž zadržený v Dominikánské republice už je v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2015 14:17
Jiřího Exnera, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, si v Praze vyzvedli policisté z policejního prezidia.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Do Česka v závěru minulého týdne přiletěl pětapadesátiletý Jiří Exner, který byl zatčen v Dominikánské republice na základě mezinárodního zatykače.

Po muži se pátralo více než dva roky.  Skrýval se před vyšetřováním, aktuálně se případem zabývají pražští policisté, řekl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Muž pochází z Českobudějovicka

Zahraniční média o zadržení Čecha informovala minulý týden ve čtvrtek. Podle Schöna si jej o den později po deportaci z Dominikánské republiky vyzvedli v Praze policisté z odboru pátrání policejního prezidia. "Z letiště byl již eskortován policisty," doplnil Schön.

Exner podle informací z pátrání pochází z Českobudějovicka. Zadržen byl v pobřežním městě Juan Dolio v provincii San Pedro de Macorís na jihozápadě Dominikánské republiky.

Podle databáze české policie bylo pátrání po Exnerovi vyhlášeno v červenci 2012. Mezinárodní příkaz k zadržení pak byl podle dominikánské policie vydán loni v červenci.

Po zatčení chtěl odškodnění

V Dominikánské republice bylo v posledních letech zadrženo již několik policií hledaných Čechů.

Například v červenci 2012 byl odtamtud do ČR vydán František Hajn, který byl krátce předtím v nepřítomnosti v Praze odsouzen k deseti letům vězení za loupež 154 milionů korun z vozu agentury Group 4 Securitas v Praze 6 v září 2002.

V novém procesu byl Hajn zproštěn viny pro nedostatek důkazů a poté zažádal o odškodnění dva miliony korun.

Byznys s falešnými identitami

V říjnu 2012 zadržela policie v Dominikánské republice sedm dalších Čechů, hledaných zejména kvůli podvodům a praní špinavých peněz.

Objevena tam tehdy byla celkem dvacítka českých podezřelých z trestné činnosti, zadržení některých ale tehdy překazil hurikán Sandy, kvůli němuž se policie včas nedostala do některých zaplavených oblastí.

Češi si tam prý tehdy také vytvořili komunitu a pomáhali si vytvářet falešné identity.

Před rokem byl z Dominikánské republiky do ČR dovezen také Petr Masopust, po němž bylo vyhlášeno pátrání téměř čtyři roky kvůli obvinění z podvodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy