Muže, který vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté propustili

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2019 19:19
Policie v pátek večer propustila na svobodu osmapadesátiletého muže, kterého od čtvrtka podezírala z telefonického vyhrožování ozbrojeným útokem na nemocnici v Uherském Hradišti. Na základě vyšetřování se podle ní podezření nepotvrdilo. Policisté však událost nadále prověřují, řekl policejní mluvčí Vladislav Malcharczik. Podrobnější informace neuvedl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Zástupci policie uvedli, že muž ve čtvrtek odpoledne zavolal na ministerstvo zdravotnictví, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co ve Fakultní nemocnici v Ostravě, kde v úterý ráno dvaačtyřicetiletý muž zastřelil šest lidí, další člověk podlehl vážným zraněním ve čtvrtek. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Nemocnice v Uherském Hradišti
Nemocnice v Uherském Hradišti | Foto: ČTK

Policie muže po telefonátu zadržela a avizovala, že ho obviní z šíření poplašné zprávy s trestní sazbou od roku do pěti let vězení. V pátek odpoledne se však situace změnila.

"Během celého dne prováděli policisté úkony trestního řízení. Byl proveden i výslech oznamovatele z ministerstva zdravotnictví. Jeho výslechem nebyl potvrzen původní charakter oznámení. Ani dalším prověřováním nebyly zjištěny skutečnosti důležité k zahájení trestního stíhání zadrženého muže a ten byl ve večerních hodinách propuštěn," uvedl Malcharczik.

Policie zareagovala  rychle, chválí hejtman Čunek

Oznámení o možném útoku na Uherskohradišťskou nemocnici přijali policisté ve čtvrtek krátce po třetí hodině odpoledne. Do nemocnice vzápětí vyjelo několik policejních hlídek. Po dohodě s vedením nemocnice policisté podle náměstka ředitele pro vnější službu krajské zlínské policie Bohdana Varyše rozhodli o uzamčení všech vchodů s výjimkou hlavního.

"Byl stanoven bezpečnostní perimetr a hlídky, které byly na místě, tak zajišťovaly místo tak, aby do nemocnice nemohl nikdo vstoupit jiným způsobem než hlavním vchodem. V 15:55 byly zahájeny plošné kontroly všech lidí, kteří byli v nemocnici a nebyli na lůžkových částech. Plus začalo vykazování osob, které tam byly na návštěvě," uvedl Varyš.

Policie muže z Uherskohradišťska zadržela dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž legálně nevlastní žádnou zbraň a má v rejstříku trestů devět záznamů násilného i majetkového charakteru. Noc strávil v policejní cele, ráno ho policie převezla k uherskohradišťským kriminalistům, kteří se případem dále zabývají.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve vyjádření pro novináře ocenil rychlou reakci policie, jež podle něj hejtmanství a státu ušetřila milionové ztráty vyplývající z případných dlouhodobých bezpečnostních opatření. Pozornost, kterou podle něj média věnují případům, jako je Ostrava, považuje za negativní.

"Povzbuzuje nemocné a vyšinuté lidi k tomu, aby na sebe poutali pozornost tímto způsobem. Jako hejtman a senátor chci vést diskusi s odpovědnými orgány státní správy, aby tato tzv. svoboda slova byla výrazně omezena pro bezpečí občanů České republiky," uvedl Čunek. Ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek dnes odpoledne uvedl, že provoz nemocnice je naprosto standardní.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy