Na akci SPD jsem nehajloval, ale jen uklidňoval dav, tvrdil muž. Soud mu neuvěřil

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2019 13:14
Účastníkovi dubnové akce hnutí SPD Radku Mansfeldovi uložil v pondělí soud za hajlování půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně. Rozhodnutí není pravomocné, muž se proti rozsudku okamžitě odvolal. Tvrdí totiž, že zdviženou pravicí nevyjadřoval své sympatie k neonacismu, pouze uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci SPD.
Stíhaný Radek Mansfeld.
Stíhaný Radek Mansfeld. | Foto: ČTK

Incident se stal na demonstraci "proti diktátu Evropské unie", kterou hnutí SPD pořádalo 25. dubna na Václavském náměstí při zahájení kampaně pro evropské volby. Záběry muže stojícího se zdviženou rukou při vystoupení kapely Ortel se objevily krátce po akci na sociálních sítích. Jeho totožnost zjistili policisté ještě ten den večer.

"Pan obžalovaný si byl dobře vědom, co to je neonacismus, co to je hajlování, co je to fašistický symbol," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová. Mansfeld podle ní hajloval v úmyslu veřejně sympatizovat s neonacismem, což vyplývá mimo jiné z toho, jak byl oblečený a v jakém prostředí skutek spáchal. Soudkyně poukázala i na mužův facebookový profil, který podle ní prokazuje, že obžalovaný je s problematikou neonacismu "velmi dobře srozuměn".

Třiatřicetiletý závozník z Kladna obžalobu popřel. Řekl, že na akci šel, protože tam měl přátele. "Choval jsem se úplně normálně," zdůraznil. "Měl jsem ruku nahoře, ale se dvěma prsty. Uklidňoval jsem ty, kdo byli naproti. Narušovali demonstraci - hvízdali, provokovali. Nechtěl jsem, aby se pobili," doplnil.

"Tvrzení obžalovaného je zcela účelové. Mezi oběma skupinami byla policejní barikáda. Policie měla situaci naprosto pod kontrolou, nebylo potřeba jakkoliv zasahovat," konstatovala státní zástupkyně Tereza Zelíková. Za stěžejní důkaz označila kamerový záznam, který "jasně zachycuje vzpřímený postoj se vztyčenou rukou". "Je třeba důrazně postihovat projevy založené na intoleranci," uvedla.

Mansfeld odmítl, že by byl neonacistou. "Chceme, aby v naší vlasti byl pořádek a klid. To neznamená, že bych měl něco proti občanům tmavší pleti," řekl. Vlastenectví podle něj mimo jiné znamená chovat se uctivě ke státním symbolům. Tvrdí, že odpůrci SPD na akci pískali do zpěvu státní hymny, což mu vadilo.

"V maskáčích chodím i do práce"

Na dotaz soudkyně popsal, že měl tehdy na sobě maskáče české výroby a zelený výsadkářský baret. "Mně se to líbí, jako třeba vám džíny. Chodím v tom i do práce. To neznamená, že to je nějaká provokace," vysvětlil muž, jenž se k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 dostavil v černých tříčtvrtečních kalhotách, v botách kanadách a v čepici, kterou si sundal až na výzvu soudkyně.

Mansfeldův advokát Martin Korbař předložil soudkyni čestná prohlášení klientových spolupracovníků cizí národnosti, kteří se zaručili za to, že muž není neonacista ani rasista. "Můj klient se chová férově k lidem jiné národnosti," poznamenal. Argumentoval také tím, že Mansfeld při vztyčení ruky držel cigaretu, takže prý o hajlování jít nemohlo.

S tím ovšem nesouhlasil předvolaný znalec problematiky extremismu Josef Zouhar. "Cigareta není podstatná, podstatné je hajlování pěkně v pozoru. Je to klasický projev z období nacistického Německa," řekl.

Mansfeld na dotaz soudu bez dalších podrobností sdělil, že byl dříve dvakrát trestně stíhán. Na otázku, zda užívá alkohol, uvedl, že "jasně, jako normální klasickej Čech". Připustil, že dvě piva vypil i před pondělním jednáním soudu. Dodal, že pivo popíjel i na demonstraci.

Mansfeldovi hrozilo půlroční až tříleté vězení. Soudkyně se ztotožnila s návrhem státní zástupkyně Terezy Zelíkové a uložila stejný trest, který muži dala už původně trestním příkazem - půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun

 

Právě se děje

Další zprávy