Muž si na darknetu koupil falešná eura. Než je stihl utratit, zadržela ho policie

ČTK ČTK
16. 2. 2017 12:18
Falešné eurové bankovky zabavila ústecká policie u mladíka, který si je nakoupil na takzvaném darknetu. Podle kriminalistů si muž objednal v zahraničí nejméně 28 bankovek v hodnotě 50 eur. Část bankovek policie zajistila i u prodávajících, desítka jich zůstává zřejmě stále v oběhu. Soud muže potrestal tříletým vězením s podmíněným odkladem na tři roky.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Případ padělaných bankovek nakoupených přes internet objasnili kriminalisté v Ústeckém kraji. "Falešné bankovky v hodnotě 50 eur si na takzvaném darknetu pořídil šestadvacetiletý muž z Ústecka," řekl vedoucí odboru krajské hospodářské kriminality Radim Vojáček. Nákup platil v bitcoinech.

Falešné bankovky se objevily loni v prvním pololetí u vietnamských obchodníků v Moldavě na Teplicku a ve Hřensku na Děčínsku. "Po nějaké době se nám podařilo ustanovit, že šlo o šestadvacetiletého muže z Ústí nad Labem," řekl Vojáček. Zatímco většina lidí, kteří dávají do oběhu falešné peníze, si je podle kriminalistů sama tiskne, mladý muž se dočetl v novinách, že je možné si je objednat.

Podle kriminalistů si muž objednal v zahraničí nejméně 28 bankovek. Jejich cena se liší podle toho, o jak kvalitní padělek jde. "Existují na to darknety, kde si objednáte bankovky, jaké chcete. U té bankovky už máte dané, že touto bankovkou můžete platit u prostitutky, trhovce nebo v malém krámku. U další pak, že s ní můžete jít na benzinovou pumpu nebo ji dát v supermarketu u kasy. Tomu pak odpovídá cena," vysvětlil kriminalista Luděk Frank.

K nákupu falešných bankovek si mladík musel zřídit bitcoinovou peněženku. "Těmi bitcoiny bankovky platil. V bitcoinech za ně zaplatil 18 900 korun a bankovky dostal v hodnotě 37 800 korun," doplnil Vojáček.

Část bankovek policie zajistila u prodejců a muže doma, desítka jich zřejmě zůstává v oběhu. Padělky byly podle vyjádření České národní banky poměrně zdařilé. Byly označené třetím stupněm z pěti. "Pocházely ze stejné padělatelské dílny, takže je v zahraničí někdo vyrábí," dodal Vojáček. Soud muže potrestal tříletým vězením s podmíněným odkladem na tři roky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy