Muž se půl roku vydával za svého bratra, aby se vyhnul stíhání, prozradila ho jizva

ČTK ČTK
23. 1. 2019 10:01
Přes půl roku se dařilo šestačtyřicetiletému muži ze Šumperska, na kterého vydal loni v červnu Okresní soud v Olomouci příkaz k zatčení, vyhýbat trestnímu řízení. Využil k tomu identity svého mladšího bratra, který žije dlouhodobě v zahraničí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Na bratrovo jméno si nechal vystavit také doklady. I přes velkou podobnost jej nakonec prozradila jizva na tváři. Muže policisté nakonec zatkli při hospitalizaci v olomoucké nemocnici, informovala mluvčí šumperské policie Jiřina Vybíhalová.

Muže soud hledal kvůli tomu, že nevykonal obecně prospěšné práce. "Protože nechtěl skončit za mřížemi, snažil se udělat všechno pro to, aby se pro policisty stal jen stěží dohledatelným. Zašel až tak daleko, že si propůjčil identitu svého o rok mladšího bratra, který se má dlouhodobě zdržovat v zahraničí," popsala policejní mluvčí.

Podle policistů si hledaný muž nechal vystavit nové doklady na jméno svého bratra, a to se svojí podobiznou. S těmito doklady se poté mohl kdykoli a kdekoli prokazovat. "Přestože si jsou s bratrem velmi podobní, neunikla policistům drobná jizva v obličeji hledaného muže, kterou následně zaznamenali také na fotografii bratrova občanského průkazu," dodala mluvčí.

Policisté nakonec hledaného muže našli v jedné z olomouckých nemocnic. Muž zde byl zatčen a následně eskortován k soudu. V současné době policisté zjišťují, zda se v souvislosti se změnou identity nedopustil ještě dalšího protiprávního jednání, dodala policejní mluvčí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy