Muž z Teplic hledal "majoritní" uklízečku. Muslimská špína k nám do domu nesmí, napsal uchazečce

Martina Heroldová Martina Heroldová
5. 4. 2017 20:05
Minimálně dvě ženy odmítl kvůli jejich etnickému původu či náboženskému vyznání. Jedné z nich, která je muslimka, ale nenosí šátek ani svou víru veřejně neprezentuje, napsal, že žádnou "muslimskou špínu" nechtějí. Podle něj ho k tomu dostatečně opravňuje špatná zkušenost s Romy i muslimy. "Řeknu to slovy našeho prezidenta: Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové. Na základě eliminace bezpečnostního rizika jsem se rozhodl tuto paní nepřijmout," zdůvodnil své rozhodnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Teplice - Mladá žena z Teplic se setkala s diskriminací na pracovním trhu kvůli svému vyznání. Odpověděla na inzerát týkající se nabídky práce čítající úklid, mytí nádobí či žehlení v teplickém bytě. Muž, který nabídku zveřejnil, jí však nevybíravě odpověděl, že osoby jejího vyznání zaměstnat nechce.

Ve skupině na Facebooku hledal Richard Kondr uklízečku, která by do bytu chodila dvakrát týdně. "Dotyčná paní/slečna musí být bezúhonná, čistotná, pečlivá a majoritní," napsal. Za tuto práci nabízel 100 korun za hodinu.

Zájemkyni o brigádu, která si nepřeje, aby bylo její jméno zveřejněno, se dostalo nejprve odpovědi, že inzerent už má několik zájemců, ale případně se jí ozve. Následně však připojil zprávu o tom, že si prohlédl její profil a žádnou "muslimskou špínu" ve svém objektu nechce.

Profil uchazečky přitom na první pohled neprozrazuje nic o jejím vyznání a je neveřejný. "Na mně na první pohled ani není vidět, že bych se k islámu hlásila, nenosím šátek, jsem obyčejná holka a nevím, jak to pán zjistil, protože svůj Facebook mám zamčený a nemám tam veřejné příspěvky," řekla Aktuálně.cz.

Kondr uvedl, že její vyznání poznal podle cizího příjmení a také podle toho, jaké osoby má v přátelích. Dívka uvedla, že má v přátelích několik žen s arabským jménem, i jejich seznam již na profilu zneveřejnila.

"Šlo o úklid v soukromém bytě v soukromém domě. Do svého bytu si každý může pustit toho, koho chce. To není žádná diskriminace," řekl Aktuálně.cz Kondr.

Podle něj byt patří cizímu státnímu příslušníkovi ruské národnosti, zmínil v této souvislosti i nedávný teroristický útok v Petrohradu. "Řeknu to slovy našeho prezidenta: Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové. Na základě eliminace bezpečnostního rizika jsem se rozhodl tuto paní nepřijmout," řekl.

Odmítnutá zájemkyně se prý s ničím podobným dosud nesetkala. "Já jsem původně křesťanka, poté jsem konvertovala k islámu a ze strany některých známých a přátel jsem se setkala s nepochopením a některými nepříjemnými poznámkami, které se objevují i na Facebooku. Navenek se ale jako muslimka neoblékám, takže se mi nikdy nestalo, že by mě proto odsoudili cizí lidé, natož zaměstnavatel," řekla.

"Jsem ráda, že jsem se s ním nesetkala"

"Zpočátku jsem byla z takového jednání v šoku, ale potom jsem se tomu zasmála a jsem ráda, že jsem se s takovým člověkem nesetkala a nemám s ním nic do činění," doplnila.

Odmítavě odpověděl u inzerátu na Facebooku i Romce. Na dotaz Aktuálně.cz, zda se mu nezdá takové jednání diskriminující, odpověděl: "Když si chci nechat od někoho uklidit byt a přihlásí se mi třeba deset Romek, tak si je do vlastního bytu, kde mám cennosti, nepustím. Důvodem je, že se jedná o bezpečnostní riziko na vlastním majetku," dodal.

V pořádku se mu zdá i způsob, jakým adeptku odmítl. "Jednalo se o soukromou zprávu soukromé osobě. Mám zkušenost s pronajímáním bytů Romům, muslimům i sociálně slabým a ve všech případech skončily tyto objekty zdevastované. Takže se mi výraz špína zdá adekvátní na základě mé osobní zkušenosti," řekl.

Nepřijímat lidi z minoritních společenských skupin je prý jeho rozhodnutí, nikoli majitele objektu, neboť jako zprostředkovatel takové práce nese za obsah bytu zodpovědnost. U odmítnutí Romky na Facebooku však napsal, že nesplňuje kritéria majitele.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy