Muž z Teplic hledal "majoritní" uklízečku. Muslimská špína k nám do domu nesmí, napsal uchazečce

Martina Heroldová Martina Heroldová
5. 4. 2017 20:05
Minimálně dvě ženy odmítl kvůli jejich etnickému původu či náboženskému vyznání. Jedné z nich, která je muslimka, ale nenosí šátek ani svou víru veřejně neprezentuje, napsal, že žádnou "muslimskou špínu" nechtějí. Podle něj ho k tomu dostatečně opravňuje špatná zkušenost s Romy i muslimy. "Řeknu to slovy našeho prezidenta: Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové. Na základě eliminace bezpečnostního rizika jsem se rozhodl tuto paní nepřijmout," zdůvodnil své rozhodnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Teplice - Mladá žena z Teplic se setkala s diskriminací na pracovním trhu kvůli svému vyznání. Odpověděla na inzerát týkající se nabídky práce čítající úklid, mytí nádobí či žehlení v teplickém bytě. Muž, který nabídku zveřejnil, jí však nevybíravě odpověděl, že osoby jejího vyznání zaměstnat nechce.

Ve skupině na Facebooku hledal Richard Kondr uklízečku, která by do bytu chodila dvakrát týdně. "Dotyčná paní/slečna musí být bezúhonná, čistotná, pečlivá a majoritní," napsal. Za tuto práci nabízel 100 korun za hodinu.

Zájemkyni o brigádu, která si nepřeje, aby bylo její jméno zveřejněno, se dostalo nejprve odpovědi, že inzerent už má několik zájemců, ale případně se jí ozve. Následně však připojil zprávu o tom, že si prohlédl její profil a žádnou "muslimskou špínu" ve svém objektu nechce.

Profil uchazečky přitom na první pohled neprozrazuje nic o jejím vyznání a je neveřejný. "Na mně na první pohled ani není vidět, že bych se k islámu hlásila, nenosím šátek, jsem obyčejná holka a nevím, jak to pán zjistil, protože svůj Facebook mám zamčený a nemám tam veřejné příspěvky," řekla Aktuálně.cz.

Kondr uvedl, že její vyznání poznal podle cizího příjmení a také podle toho, jaké osoby má v přátelích. Dívka uvedla, že má v přátelích několik žen s arabským jménem, i jejich seznam již na profilu zneveřejnila.

"Šlo o úklid v soukromém bytě v soukromém domě. Do svého bytu si každý může pustit toho, koho chce. To není žádná diskriminace," řekl Aktuálně.cz Kondr.

Podle něj byt patří cizímu státnímu příslušníkovi ruské národnosti, zmínil v této souvislosti i nedávný teroristický útok v Petrohradu. "Řeknu to slovy našeho prezidenta: Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové. Na základě eliminace bezpečnostního rizika jsem se rozhodl tuto paní nepřijmout," řekl.

Odmítnutá zájemkyně se prý s ničím podobným dosud nesetkala. "Já jsem původně křesťanka, poté jsem konvertovala k islámu a ze strany některých známých a přátel jsem se setkala s nepochopením a některými nepříjemnými poznámkami, které se objevují i na Facebooku. Navenek se ale jako muslimka neoblékám, takže se mi nikdy nestalo, že by mě proto odsoudili cizí lidé, natož zaměstnavatel," řekla.

"Jsem ráda, že jsem se s ním nesetkala"

"Zpočátku jsem byla z takového jednání v šoku, ale potom jsem se tomu zasmála a jsem ráda, že jsem se s takovým člověkem nesetkala a nemám s ním nic do činění," doplnila.

Odmítavě odpověděl u inzerátu na Facebooku i Romce. Na dotaz Aktuálně.cz, zda se mu nezdá takové jednání diskriminující, odpověděl: "Když si chci nechat od někoho uklidit byt a přihlásí se mi třeba deset Romek, tak si je do vlastního bytu, kde mám cennosti, nepustím. Důvodem je, že se jedná o bezpečnostní riziko na vlastním majetku," dodal.

V pořádku se mu zdá i způsob, jakým adeptku odmítl. "Jednalo se o soukromou zprávu soukromé osobě. Mám zkušenost s pronajímáním bytů Romům, muslimům i sociálně slabým a ve všech případech skončily tyto objekty zdevastované. Takže se mi výraz špína zdá adekvátní na základě mé osobní zkušenosti," řekl.

Nepřijímat lidi z minoritních společenských skupin je prý jeho rozhodnutí, nikoli majitele objektu, neboť jako zprostředkovatel takové práce nese za obsah bytu zodpovědnost. U odmítnutí Romky na Facebooku však napsal, že nesplňuje kritéria majitele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy