Stávkujícímu studentovi hrozil smrtí. Nemyslel jsem to vážně, hájí se. Podle policie je to přestupek

Jan Menšík Jan Menšík
29. 3. 2018 16:46
Čtyřiatřicetiletý muž, který studentovi vyhrožoval, svého vyjádření lituje a plánuje se omluvit na sociální síti.
Studenti demonstrovali za dodržování ústavních zvyklostí.
Studenti demonstrovali za dodržování ústavních zvyklostí. | Foto: Jakub Plíhal

Sokolov - Student sokolovského gymnázia Jan Jelínek se třetí březnový čtvrtek zúčastnil celostátní výstražné stávky studentů za dodržování ústavy. On ani jeho spolužáci netušili, jakou dohru to bude mít. Kromě několika nenávistných článků na dezinformačních webech Aeronet či Parlamentních listech mu na Facebooku jeden z občanů Sokolova vyhrožoval dokonce smrtí.

"Jsem schopen vás i zabít s pár lidma od Zádamských. Pořád nevíte, kam patřím, tak pozor," zněla výhrůžka adresovaná Jelíkovi od uživatele se jménem Fanda Zadák. Muž odkazoval na gang bratrů Zádamských, kteří na Karlovarsku měli násilně vydírat podnikatele. Soud je za tyto činy nakonec neodsoudil.

Sedmnáctiletý student se rozhodl, že se bude výhrůžkám bránit. "Podal jsem trestní oznámení a byl jsem na výslechu u Policie České republiky. Myslím si, že je to naprosto adekvátní způsob, jak toto řešit. Je to civilizovaná cesta, místo toho, abych si s tímto člověkem vyřizoval účty na ulici," řekl Aktuálně.cz student gymnázia v Sokolově Jan Jelínek.

"Kriminalisté v brzké době ztotožnili čtyřiatřicetiletého muže ze Sokolova, který přes sociální síť ve veřejné skupině vyhrožoval studentovi zabitím. Muž kriminalistům uvedl, že svou výhrůžku nemyslel vážně a nemá v úmyslu nikomu fyzicky ublížit," uvedla mluvčí policie karlovarského kraje Kateřina Krejčí.

Muže podle policejní mluvčí rozčílila diskuse pod článkem popisujícím studentskou stávku. "Svého jednání lituje a chce se ve veřejné skupině na sociální síti omluvit," dodala Krejčí. Policisté jeho jednání ohodnotila jako přestupek proti občanskému soužití. Hrozí mu pokuta pět až dvacet tisíc korun. 

Policisté nabídli mladíkovi také policejní ochranu, kterou však odmítl. "Odmítl jsem ji, přestože to ve mně vyvolalo jisté obavy," vysvětlil Jelínek. 

Podle Jelínka byla výhrůžka pouze jedna. Avšak další vlnu nenávistných komentářů spustily články na dezinformačním webu Aeronet čiParlamentních listech. "Komentářové sekce na Aeronetu, Parlamentních listech a Facebooku byly plné nenávistných příspěvků přinejmenším porušující jakékoliv základní morální hodnoty," vysvětlil student s tím, že diskuze na Parlamentních listech a Facebooku byly později smazány.

Stávka studentů v Sokolově vzbudila rozruch. Předseda kulturní komise města nominovaný hnutím ANO Radek Laurin nazval na Aeronetu studenty, kteří se stávky zúčastnili, "haveljugend". Respektu řekl, že toho nelituje. Domnívá se, že škola neměla studentům účast na stávce povolit. "Sice je demokracie, ale vyjadřovat své názory by měli studenti až po vyučování a někde jinde než u školy," řekl tehdy Laurin.

Během celostátní výstražné studentské stávky s názvem #VyjdiVen studenti vyjadřovali nesouhlas s trestně stíhaným premiérem v demisi, vystupováním prezidenta Miloše Zemana či jeho účelovým "ohýbáním" ústavy. Stávky se zúčastnili studenti ze více než dvou set českých škol. Jen z gymnázia v Sokolově to bylo přes dvě stě studentů.

Podívejte se na video z průběhu celostátní výstražné stávky studentů:

Studenti po celém Česku vyšli do ulic. Tak vypadala stávka proti Zemanovi a vládě | Video: Instagram, Facebook
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy