Muž, který polil přítelkyni kyselinou, zemřel ve vězení

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 4. 2015 16:34
Stalo se tak v době, kdy s ním probíhal soud. Obžalovaný se již k útoku přiznal.
Obžalovaný muž u soudu.
Obžalovaný muž u soudu. | Foto: ČTK

Praha - V noci na pondělí zemřel ve vazební věznici Pankrác muž obžalovaný z pokusu o vraždu své bývalé přítelkyně, kterou polil kyselinou. Podle Blesk.cz spáchal muž sebevraždu.

"Informaci mohu potvrdit, mám to ověřeno z vazební věznice," řekla serveru mužova advokátka Martina Čejková.

"Úmrtí vězně mohu potvrdit. Věc se vyšetřuje, byla nařízena soudní pitva. Bližší informace bohužel nemohu sdělovat," uvedl mluvčí Vazební věznice Praha Pankrác Jiří Dolejší s tím, že k úmrtí došlo v noci na pondělí.

Žádné zanedbání

Vězeňská služba v tiskové zprávě napsala, že předběžné šetření neodhalilo žádné porušení či zanedbání povinností dozorců. Obviněného prý v cele pravidelně kontrolovali.

"Obviněný byl kontrolován ve stanovených intervalech, sebevraždu provedl v době mezi dvěma kontrolami. Obviněný byl na cele ubytován sám," uvedla Vězeňská služba. Dodala, že muže minulý týden vyšetřil vězeňský psycholog "bez nutnosti přijetí nějakých zvláštních opatření". Oběšený v cele zanechal obálku určenou své právničce.

Kauzu začal minulý týden projednávat pražský městský soud. Obžalovanému hrozilo až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest.

Muž se přiznal

Devětačtyřicetiletý muž se při výpovědi přiznal k tomu, že loni v Praze polil bývalou přítelkyni nejprve kyselinou chlorovodíkovou. Pak ji posypal hydroxidem sodným a útok zakončil tím, že na ženu vylil vodu, aby zesílil účinky chemikálií.

Případ se stal loni 26. srpna v Praze 4. Útok se podle obžaloby stal po několikaměsíčních konfliktech dvojice. Soudce měl obavu, že by mohl utéci, skrývat se a svůj čin by mohl opakovat.

Muž si podle obžaloby chemikálie předem opatřil a čekal na partnerku na chodbě u výtahu v jejím domě. Když šla žena ráno do práce, zaútočil na ni nejprve slovně a pak fyzicky dvěma údery na hlavu, kterými srazil ženu k zemi.

Pak na ženu vylil připravené chemikálie a vodu. Ženě také podle spisu ukradl kabelku s telefonem a peněženkou.

Nejčastější sebevražda: udušení

Podle poslední výroční zprávy Vězeňské služby spáchalo v roce 2013 sebevraždu sedm vězňů, dalších 12 úmrtí vězňů však bylo v době vydání zprávy teprve v šetření. Za rok 2012 zpráva uvádí 17 sebevrahů, o rok dříve si vzalo život 13 vězněných.

Nejčastější příčinou úmrtí je udušení, k dalším patří vykrvácení či otrava léky.

V posledních letech vzbudila pozornost zejména sebevražda muže stíhaného za znásilnění a vraždu devítileté dívky z pražské Troji. Také tento obviněný se oběsil v cele pankrácké věznice. Dozorce, který měl tehdy službu, muže přišel zkontrolovat o 21 minut později, než měl, protože si vařil kávu. Tehdejší ředitel věznice přišel kvůli tomuto incidentu o funkci.

 

Právě se děje

Další zprávy