Muž, který hrozil, že otráví potraviny, dostal 2,5 roku

15. 9. 2008 15:50
Vydíral ministerstvo vnitra. Chtěl milion korun

Brno - Muž, který anonymně vyhrožoval, že otráví v obchodech v Brně pečivo kyanidem, když nedostane od ministerstva vnitra milion korun, jde s definitivní platností za vydírání na dva a půl roku do vězení.

Výši trestu ovlivnil i znalecký posudek, zda rohlík napuštěný kyanidem může být zbraní podobně jako pistole, granát nebo elektrický proud.

Krajský soud v Brně nejprve rozhodl, že ano a že stačí i to, pokud kyanidem pachatel hrozí. Nejvyšší soud však nyní verdikt opravil - rohlík musí být rohlík skutečně napuštěný kyanidem, aby šlo o zbraň. Jen samotná hrozba na takové posouzení nestačí.

Dopis ve výtahu

Případ se odehrál v březnu 2006. Muž, který už dříve seděl ve vězení za loupež, umístil do výtahu pro veřejnost ve Fakultní nemocnici v Brně vyděračský dopis. K němu přiložil rohlík napuštěný vodou - v dopise však uvedl, že jde o kyanid.

"Muž hrozil, že v obchodech napustí pečivo roztokem kyanidu, pokud nebude potvrzeno splnění všech jeho podmínek na teletextu České televize," uvedli státní zástupci v obvinění.

Městský soud v Brně poslal pak vyděrače na 15 měsíců do vězení. Soudci Krajského soudu v Brně ale trest zpřísnili a rozhodli, že trest bude dva a půl roku.

"Nelze pominout, že obžalovaný vyhrožoval tím, že kyanovodíkem napustí více rohlíků, tyto umístí do blíže neurčených obchodů, kde se k nim může dostat blíže neurčený počet lidí. Proto lze mít za to, že spojení pohrůžky kyanovodíku s jeho použitím v rohlících představuje zbraň ve smyslu trestního zákona," rozhodl brněnský krajský soud.

Úspěšné dovolání

Vyděrač pak poslal dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle něj nemůže být rohlík zbraní ve chvíli, kdy v něm kyanid nebyl. To potvrdil ve svém stanovisku i státní zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství.

Senát Nejvyššího soudu pod vedením soudce Jiřího Horáka však přesto trest potvrdil.

"Odvolací soud (Krajský soud v Brně) oprávněně uvedl, že zbraní může být i rohlík, který je napuštěn kyanovodíkem. V posuzovaném případě ale nemohl být zbraní rohlík přiložený k vyděračskému dopisu, neboť nebyl napuštěn kyanovodíkem ani jinou jedovatou látkou, ale toliko vodou," uvedl soud v odůvodnění svého verdiktu.

Když je voda, zbraň není

Výši trestu soudci nezměnili. Za závažný totiž označili obsah výhružky a výši škody, kterou pachatel chtěl způsobit. A vyděrači přitížilo, že byl v roce 2004 podmíněně propuštěn z vězení, kde seděl za loupež.

"Společenská nebezpečnost činu spočívá též ve skutečnosti, že je osobou, která má již sklony narušovat svobodné rozhodování lidí," uvedli soudci.

Za hrozbu útokem kyanidem netrestaly soudy v Česku poprvé. Dva muži, kteří hrozili, že otráví jídlo v pražských nemocnicích když nedostanou tři sta milionů korun, byli odsouzeni na osm a sedm let vězení.

Muži při svojí hrozbě na rozdíl od brněnského vyděrače skutečně použili vzorek kyanidu, který uložili do poradnice U Apolináře.

 

Právě se děje

Další zprávy