Bývalý novinář chtěl po Hradu všechny verze Klausovy amnestie, soud zamítl jeho stížnost

ČTK ČTK
9. 10. 2015 10:33
Bývalý novinář a nyní právník Tomáš Němeček, který chtěl od prezidentské kanceláře všechny verze a návrhy amnestie, neuspěl s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Verdikt je definitivní. Hrad tvrdí, že žádné podobné dokumenty neexistují, a nemůže je tedy poskytnout podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Jediným autorem amnestie je podle něj exprezident Václav Klaus. Muž upozorňoval naopak na to, že jednu z verzí zveřejnil někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost muže, jenž chtěl od Kanceláře prezidenta republiky získat všechny písemné verze a pracovní návrhy amnestijního rozhodnutí.

Oním žadatelem byl bývalý šéfredaktor Respektu a šéfkomentátor Hospodářských novin Tomáš Němeček, který je nyní právníkem Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Se žalobou u Městského soudu v Praze neuspěl, nyní je verdikt definitivní.

Hrad se hájil tvrzením, že žádné podobné dokumenty neexistují, a nemůže je tedy poskytnout podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Hrad: jediný autor je Klaus

Prezidentská kancelář v informačním sporu tvrdila, že hradní odbor legislativy a práva nikdy nezpracovával žádná stanoviska ani podklady pro amnestii.

Jediným a výlučným autorem je prý tehdejší prezident republiky Václav Klaus, který amnestii spojenou se zastavením některých vleklých trestních stíhání vyhlásil 1. ledna 2013.

Podle žadatele o informace je absurdní, aby znění amnestie existovalo po celou dobu příprav "toliko v hlavě prezidenta, dokud se nezmaterializovalo vyhlášením ve Sbírce zákonů".

Němeček také poukázal na to, že alternativní verzi amnestijního rozhodnutí zpracoval a sám zveřejnil někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf.

Hrad to ví nejlíp

Městský soud ale žalobu zamítl s odkazem na vyjádření představitelů Kanceláře prezidenta republiky, podle kterých úřad požadovanými dokumenty nedisponuje. Právě oni prý musejí nejlépe vědět, co na Hradě je, a co naopak není.

"Povinný subjekt je jistě nejlépe obeznámen s tím, zda má určité informace ve svém držení, či nikoliv. Pokud tvrdí, že tomu tak není, nepřísluší soudu, aby ho prováděním důkazů přesvědčoval o opaku," rozhodl loni v listopadu Městský soud v Praze.

Nejvyšší správní soud zatím zveřejnil jen výrok bez odůvodnění. Z výsledku řízení je ale patrné, že se s názorem pražského soudu ztotožnil.

Tresty dva roky i zastavená stíhání

Klausova amnestie například prominula nepodmíněné tresty v délce až dvou let u méně závažných trestných činů.

Zároveň tehdejší prezident nařídil zastavit pravomocně neskončená trestní stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo více než osm let.

Výjimkou byly kauzy, v nichž podle trestního zákoníku hrozil více než desetiletý trest. Takzvaná abolice dopadla na řadu případů závažné hospodářské kriminality.

O autorství amnestie se vedly spory. Po nástupu Miloše Zemana na Hrad prohlásil jeho kancléř Vratislav Mynář, že "spoluotci" amnestie byli Klausovi spolupracovníci Ladislav Jakl a Petr Hájek s právníkem Hasenkopfem.

Posledně jmenovaný ale Mynářovo tvrzení popřel, sám prý měl alternativní návrh, který ale výsledné znění amnestie neovlivnil. Média spekulovala o autorském podílu Zdeňka Koudelky, právníka blízkého Klausovi i Zemanovi, Zeman Koudelkovu roli následně i potvrdil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy