Emigrant se 20 let soudí o dům v Brně. Nyní se jej zastal ÚS

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2015 11:43
Jiří Rábl přišel o dům kvůli emigraci. Za minulého režimu budovu získal člen KSČ, bývalý majitel tvrdí, že rozhodla hlavně stranická legitimace.
Ústavní soud v Brně.
Ústavní soud v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud (ÚS) se ve středu zastal emigranta Jiřího Rábla, jenž přes dvacet let vede spor o dům v Brně-Kohoutovicích. Případ musí znovu řešit Krajský soud v Brně, který nemovitost ponechal v držení nové majitelky.

Její otec, někdejší dlouholetý člen komunistické strany, dům koupil poté, co kvůli Ráblově emigraci propadl státu. Krajský soud se musí důkladněji zabývat tím, zda stát tehdy prodal dům férově. Podstatné je například to, zda o prodeji věděla veřejnost.

"V restitučních věcech je nezbytné postupovat citlivě, se snahou o nápravu křivd způsobených minulým nedemokratickým režimem," řekla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

"I po 25 letech jsme ještě konfrontování s některými důsledky komunistického režimu, ale už to není většinová judikatura, tak jako v 90. letech," doplnila Šimáčková.

Advokát Ráblových Jaroslav Brož doufá, že nyní konečně justice rozhodne v jejich prospěch. "Předpokládám, že věc už nabere rychlejší obrátky," řekl novinářům Brož. K rychlému vyřízení pobídl justici také Ústavní soud.

Po emigraci rodině propadl majetek

Rábl a jeho manželka za normalizace emigrovali do Austrálie. Městský soud v Brně je v roce 1981 odsoudil za opuštění republiky a rozhodl o propadnutí jejich majetku.

Po změně poměrů se Ráblovi dočkali rehabilitace. V mezičase ale stát kohoutovický dům prodal členovi Komunistické strany Československa, který jej poté věnoval své dceři.

V následném vleklém soudním sporu plném zvratů padlo více než deset soudních rozhodnutí. Dům se dokonce na čas vrátil do vlastnictví Ráblových, kteří jej opravili, aby se jej po dalším soudním rozhodnutí zase museli vzdát.

Krajský soud v Brně totiž dospěl k závěru, že muž, který dům koupil od státu, neměl tehdy žádnou zvláštní výhodu. Proto by nebylo spravedlivé nemovitost vrátit emigrantům. Jednu křivdu by tak nahradila nová.

Muž koupil dům pod cenou

Ráblovi ale dlouhodobě tvrdí, že nový majitel dům v 80. letech koupil pod cenou, a to hlavně díky své stranické legitimaci. Příbuzným Ráblových stát domek tehdy prodat nechtěl. 

Podle Ústavního soudu musí krajský soud důkladněji ověřit, jak stát zastoupený podnikem bytového hospodářství postupoval, zda informoval veřejnost, zda dodržel tehdejší normy a jaká kritéria mezi uchazeči uplatnil.

Pokud nakonec soudy přiznají dům Ráblovým, může současná majitelka požádat stát o přiměřenou náhradu. Ráblovi by zase teoreticky mohli usilovat o odškodnění za výjimečnou délku soudního rozhodování.

"Zatím jsme nežádali, přijde to na pořad později," uvedl Brož.

 

Právě se děje

Další zprávy