Muslimové jsou u nás dobře začlenění do společnosti, větší hrozba jsou osamělí vlci, píší experti

Adéla Skoupá Jakub Zelenka Adéla Skoupá, Jakub Zelenka
1. 12. 2016 18:08
Po loňských teroristických útocích zadal premiér Bohuslav Sobotka ministerstvu vnitra zpracovat audit, jak je Česko připravené zvládat bezpečnostní hrozby. Audit je po roce hotový, upozorňuje na nebezpečí "osamělých vlků", tedy jedinců, kteří ani nemusí být napojení na teroristické organizace. Hrozbou je také prorůstání extremismu do mainstreamové politiky.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Hrozba islámského radikalismu je u nás nízká. Česko má totiž jiné postavení než země západní Evropy, konstatuje Audit národní bezpečnosti, který nechal zpracovat premiér po loňských teroristických útocích. Podílelo se na něm 120 expertů.

„Česká republika doposud byla do značné míry na okraji zájmu mezinárodních teroristických organizací, které mají v naší zemi jen minimální zázemí pro svou činnost,“ píšou autoři.

A dodávají, že naprostá většina členů české muslimské komunity je dobře integrovaná a v Česku nevznikají sociálně vyloučené lokality, které by mohly vytvořit základnu pro teroristické aktivity – tak, jak je tomu v posledních letech v zahraničí.

Větší hrozbou jsou v tuzemsku útoky takzvaných osamělých vlků – tady jedinců, kteří nemusí mít žádné přímé vazby na teroristické skupiny. Zpráva připomíná i loňskou tragédii v Uherském Brodě, kdy střelec v restauraci připravil o život osm lidí. "Útoky psychicky narušených jedinců či jednotlivců motivovaných jinak než ideologicky mohou mít tedy stejný průběh i dopady jako akce teroristů," upozorňují experti.

A právě schopnost předvídat útoky teroristů jednajících samostatně vyhodnocuje audit jako jednu ze slabých stránek české bezpečnosti. Na předcházení a zvládání hrozby terorismu podle autorů také proudí málo peněz.

Zároveň se audit pozastavuje nad tím, že se oslabuje imunita, kterou si česká společnost díky historickým zkušenostem vytvořila vůči myšlenkám pravicového i levicového extremismu. Větší hrozbu než ten levicový nyní představuje podle expertů pravicový, protimuslimský a protiimigrační extremismus – hlavně jeho prorůstání do politického mainstreamu a štěpení společnosti.

„Společenská atmosféra je teď taková, že se stírá hranice mezi tím, co je vyhraněné a co je normální. Extremismus do jisté míry není hlavní problém naší společnosti, jsou s ním však spojené některé násilné incidenty a oslabuje se jím víra ve státní instituce,“ vysvětluje pro Aktuálně.cz expert na extremismus Miroslav Mareš, který se zároveň na tvorbě auditu podílel.

„Problém je postupná akceptace autoritativního způsobu vlády. Nejde o hrozbu militantních skupinek schopných násilného postupu,“ osvětluje Mareš.

Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem při představování zprávy ve čtvrtek upozornili hlavně na to, že je třeba bojovat proti lžím a dezinformacím, které se šíří především internetem. „Chceme vytvořit systém, který by pomohl lidem orientovat se. Je třeba zaměřit se na to, aby dostali informace, které jsou relevantní, a dokázali se zorientovat v tom, co je lež a co je pravda,“ řekl Chovanec.

Na jeho úřadě od nového roku vznikne útvar, který se tomu bude věnovat. V praxi to bude fungovat tak, že bude ministerstvo pomocí svých stránek a sociálních sítí uvádět nepravdivé informace na pravou míru a uvede k tomu vysvětlení.

 

Právě se děje

Další zprávy