Musí do ústavu nebo zaútočí, píše soud o vražedkyni ze Žďáru

Radek Nohl Radek Nohl
17. 6. 2015 20:00
Krajský soud v Brně poslal schizofreničku Barboru Orlovou do zamřížovaného detenčního ústavu i proto, že z psychiatrické léčebny by mohla utéct.
Po útoku Barbory Orlové loni zemřel student Petr Vejvoda.
Po útoku Barbory Orlové loni zemřel student Petr Vejvoda. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Barbora Orlová, která loni na podzim zavraždila středoškoláka ve Žďáru nad Sázavou, je nebezpečná okolí a kvůli hrozbě dalšího útoku nesmí zůstat na svobodě.

Proto musela do detenčního ústavu s mřížemi a přísným režimem, a nikoliv do běžné psychiatrické léčebny. Z ní by mohla utéct, navíc není poslušná pacientka a odmítá léčbu schizofrenie.

Shodli se na tom soudní znalci a na jejich názor dal i brněnský soudce Martin Vrbík, který Barboru Orlovou minulý měsíc do detence poslal kvůli tomu, že v říjnu 2014 ubodala studenta Petra Vejvodu a dalším studentkám školy v Žďáru nad Sázavou způsobila zranění. Dva roky předtím přitom zaútočila na žáky v Havířově. Ani za jeden čin není trestně odpovědná, spáchala je v nepříčetnosti.

Podle znalců chtěla Orlová svým chováním na sebe upozornit. "Nikdo jí nevěří, policie by ji poslala do léčebny. Nejde o stav, který by měl v motivaci být agresivní, ona takto upozorňuje na to, co se děje kolem ní. Takové řešení jejího stavu je pro ni typické," cituje znalkyni Martu Holanovou Krajský soud v Brně v usnesení, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Z léčebny by mohla utéct

Právě Holanová také varovala před útěkem Orlové, pokud by zůstala v léčebně. "Při pobytu na svobodě bude pociťovat potřebu svoji situaci opět řešit stejným způsobem, tedy násilím za využití zbraní, popřípadě s využitím rukojmí. Nebezpečnost jejího pobytu na svobodě úzce souvisí s její neochotou podrobovat se řádné léčbě," napsal do verdiktu soudce Vrbík na základě posudku Holanové.

Orlová před soudem o svém činu ve škole ve Žďáru nad Sázavou vypovídala až do útoku na prvního rukojmího. Řekla, že nemá výhrady proti skutku, který jí je kladen za vinu. Podrobně popsala, jak si vše naplánovala - obstarala si vojenský nůž o délce 34 centimetrů, pepřový sprej a proč si vybrala místo útoku. Poté už nic neřekla a využila svého práva nevypovídat.

Během psychiatrického vyšetření Orlová prohlásila, že lituje zabití studenta a zranění dalších studentů. "Počítá s doživotním trestem, protože zabila člověka," píše se v usnesení soudu. Podle znalců byla v době útoku nepříčetná, a tak ji policie z vraždy neobvinila.

"Pokud by byla umístěna v detenci natrvalo, sice nám to syna nevrátí, ale bylo by to alespoň zadostiučinění, ta žena si nic jiného nezaslouží, už se přece nemůže vrátit mezi normální lidi," řekl už dříve pro ČTK otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda.

Lék vysadila, doktorům to neřekla

Proti verdiktu Krajského soudu v Brně žena podala stížnost, jejím odvoláním se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Orlovou loni v únoru propustili z ústavní péče, kam ji poslal soud kvůli útoku z roku 2012, kdy zaútočila na žáky v Havířově.

Před soudem řekla, že jeden lék vysadila, protože jí nedělal dobře. Lékařům to však neřekla a tvrdila, že se cítí v pořádku. Osm měsíců po propuštění ale zaútočila ve Žďáru.

Zavražděný Petr Vejvoda má od května pamětní desku na budově školy. Jeho jméno nese od poloviny dubna také dubová alej na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku.

 

Právě se děje

Další zprávy