MUS: Obžaloba žádá nepodmíněné tresty a miliardy pro ČR

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 7. 2013 20:37
Manažeři MUS připravili Česko zhruba o tři miliardy korun, tvrdí prokurátorka
Foto: ČTK/Aktuálně.cz

Bellinzona (Švýcarsko) - Švýcarská prokuratura v pondělí navrhla pro bývalé majitele a manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) trest pěti let vězení nepodmíněně. A vysoké finanční pokuty.

Uvedla to v pondělí před soudem v Bellinzoně s tím, že ze zadržené částky žádá pro Českou republiku odškodné ve výši 150 milionů švýcarských franků (3,2 miliard korun). Pro MUS pak dokonce 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun).

Prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová v závěrečné řeči uvedla, že obžalovaní "vystavěli budovu lži" a oklamali český stát i zaměstnance MUS. Zdůraznila, že bez účtů a společností ve Švýcarsku by jejich údajné podmínky nebyly možné.

"Budovu lži" vystavěli obžalovaní proto, aby mohli skrývat pravdu o vlastnících MUS, prohlásila na úvod své řeči prokurátorka. Vybudovali množství offshoreových institucí, aby skryli skutečný stav věcí.

Bývalí manažeři MUS Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote jsou před švýcarským soudem obžalovaní z praní špinavých peněz, podvodů a korupce.

Klimecký v Bellinzoně není kvůli tomu, že má nemocnou ženu a údajně nemá peníze. Tribunál už v květnu při úvodním jednání zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.

Koláček a Diviš byli optimističtí

Koláček a Diviš před zahájením dnešní fáze přelíčení vyjádřili optimismus. Koláček a Kraus se shodli, že jsou spokojeni s dosavadním průběhem procesu. "Pokud zůstane švýcarská neutralita v rukou lidí, jako jsou soudci zde v této budově, tak je tato neutralita ve správných rukou," řekl Koláček.

"Raději bych nebyl účastníkem..., ale jsem velmi spokojen s průběhem, jsem naprosto fascinován prací soudu," řekl Kraus.

Prokurátorka De Falco Haldemannová zdůraznila klíčovou roli lokality Švýcarska pro údajné podvody obžalovaných.

Pro jejich aktivity byla zásadní hlavně společnost Investenergy vytvořená ve Fribourgu, přes kterou šly peníze na soukromé účty obžalovaných, řekla v souvislosti se společností, kterou založil Diviš a přes kterou se nakupovaly ve skrytu akcie MUS.

Přes účty právě ve Švýcarsku také podle ní šlo 150 milionů dolarů, které si obžalovaní z fondů MUS údajně přivlastnili.

Obžalovaný Petr Kraus (vpravo) přichází k soudu.
Obžalovaný Petr Kraus (vpravo) přichází k soudu. | Foto: ČTK

Prokurátorka zdůraznila, že obžalovaní vytvořili složitou a vynalézavou finanční konstrukci. Jen když se na celou věc podíváme globálně, je možné pochopit, co se stalo, prohlásila. Pokud bychom se soustředili jen na část, bylo by možné si myslet, že je vše v pořádku, dodala.

Značnou pozornost věnovala údajné korupci, na kterou bylo ze zmíněných 150 milionů dolarů vyčleněno pět milionů dolarů. Měly zajistit, aby česká vláda prodala svůj podíl v MUS, tedy 46,29 procenta akcií, za podmínek výhodných pro obžalované, konkrétně za cenu 650 milionů korun.

Například 85 000 dolarů (tehdy asi tři miliony korun) dostal v listopadu 1999 tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora, uvedla obžaloba. Připomněla, že jeho tehdejší nadřízený, ministr Miroslav Grégr, při jednom výslechu potvrdil, že Sýkora měl prodej státních akcií MUS na starosti.

Ministerstvo pak skutečně navrhlo prodej akcií MUS za zmíněných 650 milionů korun, což bylo podle obžaloby hluboko pod jejich skutečnou hodnotou. Prokurátorka ale zdůraznila, že vláda prodala akcie nevýhodně jen kvůli machinacím obžalovaných. Dostala se do pasti a ministři byli přesvědčeni, že prodej státních akcií společnosti Investenergy kryté firmou Appian Group, zastupující domnělé americké investory, byl nejlepší možností, nebo alespoň nejméně špatnou variantou, dodala prokurátorka.

Nemohli vědět, že za Investenergy i Appian Group se skrývají obžalovaní, kteří ještě před koupí státních akcií skrytě získali na trhu kontrolní balík 49 procent akcií, navíc za peníze z pokladny MUS, tvrdí obžaloba. Tím odradili další zájemce o balík státních akcií a srazili i jejich cenu.

Podle obžaloby tak stát přišel kvůli tomuto nevýhodnému prodeji asi o 3,2 miliardy korun. Čeští vyšetřovatelé tuto škodu odhadují na nižší částku - přes 1,6 miliardy korun.

Chybí důkazy, tvrdí mluvčí obžalovaných

"Obhajoba podobné hysterické výstupy prokuratury očekávala," uvedla mluvčí obžalovaných, pražská právnička Karolina Zelenková. Podle ní obžalobě "chybí důkazy a tak se na soudce snaží zapůsobit podáváním nepřesných a důkazy nepodložených informací".

Švýcarský advokát Lorenz Erni, který zahájil řeči obhajoby a mluvil jménem všech obžalovaných, prohlásil, že žaloba nesplňuje formální záležitosti. Připomněl, že soud ji už jednou vrátil obžalobě k dopracování. Ani tentokrát podle něj neprokazuje kriminální činnost, z níž by bylo možné prát špinavé peníze. Žaloba je údajně nesrozumitelná a vystavěná na subjektivních formulacích.

"Žaloba tvrdí, že existuje jednoduchá pravda, ale z té obžaloby to není patrno. Nic takového tam není, je to nesrozumitelný text, který není doložen důkazy," řekl v pondělí Petr Kraus v souvislosti s vystoupením Erniho.

Dnes také mluvil zástupce společnosti Czech Coal Services, která je napojená na nástupce MUS, firmu Czech Coal. Czech Coal Services se připojila k žalobě jako poškozená strana. Dnes její advokát prohlásil, že činností obžalovaných přišla asi o tři miliardy korun.

Soud se chýlí k závěru

Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Českou republiku svým jednáním prý připravili zhruba o tři miliardy korun. Podle prokuratury použili obžalovaní k ovládnutí společnosti MUS přímo peníze z jejích fondů.

Soud v Bellinzoně se chýlí k závěru. Po závěrečné řeči obžaloby přijdou na řadu obhájci a případně ještě obžalovaní. "Výsledek může být jistě jakýkoli. Já budu rád, když to dopadne dobře pro nás, to je asi přirozené," řekl Kraus.

"Já jsem v sobotu a v neděli chodil po místních kopcích... nalaďoval jsem se na to, co se děje a co se bude dít... Já bych řekl, že všechno je v rukou božích a všechno je v pohodě," řekl Koláček, který před dnešním jednáním soudu zašel do místního kostela.

 

Právě se děje

Další zprávy