Murín, kterého Babiš vypudil z GIBS, má novou práci. Zaměstnali ho obránci českého kyberprostoru

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 6. 6. 2018 6:07
Michal Murín, který po sporech s premiérem v demisi Andrejem Babišem skončil v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů, nově pracuje pro Národní úřad kybernetické a informační bezpečnosti.
Andrej Babiš s Michalem Murínem.
Andrej Babiš s Michalem Murínem. | Foto: ČTK

Praha/Brno - Michal Murín stál ještě před dvěma měsíci v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje trestné činy policistů. Po údajném nátlaku a sporech s premiérem v demisi Andrejem Babišem však odešel do civilu.

Nyní začal pracovat pro Národní úřad kybernetické a informační bezpečnosti (NÚKIB). "Ano, je to pravda. Zaměstnancem je od prvního června," potvrdil informace on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí úřadu Radek Holý.

Murín má nově na starost domlouvání a udržování spolupráce s partnery národních obránců kyberprostoru, a to především v oblasti bezpečnosti.

NÚKIB se loni oddělil od Národního bezpečnostního úřadu a osamostatnil se. Na starosti má kybernetickou bezpečnost země a má chránit páteřní informační systémy Česka nebo třeba utajované informace.

Bývalý šéf GIBS v březnu Aktuálně.cz přiznal, že na něj premiér v demisi Andrej Babiš opakovaně tlačil, aby ve vedení hlídačů policie skončil.

"Když se dohodneme, bude to bez skandálu," měl říct na jedné ze schůzek Babiš Murínovi, který několikrát rezignovat odmítl. Babiš údajně v Murína ztratil důvěru s tím, že GIBS nepracuje, jak má.

V té době navíc na GIBS přišla finanční kontrola z ministerstva financí a Národní bezpečnostní úřad se začal zajímat o Murínovu bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

Bývalý šéf GIBS byl už před časem na NBÚ kvůli prověrce na výslechu. Podle dvou zdrojů z bezpečnostní komunity odpovídal na otázky kolem informací, které poslalo ještě bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Po odchodu z GIBS se podle informací redakce Murín vzdal i boje o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. A nyní má prověrku na nižší stupeň. "Pan Murín je držitelem požadovaného stupně osvědčení fyzické osoby (bezpečnostní prověrky)," doplnil k tomu Holý.

Do sporu o konec bývalého ředitele GIBS Murína v březnu nečekaně vstoupili vysoce postavení státní zástupci. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman třeba v dokumentu o hodnocení inspekce pro Úřad vlády napsal, že dochází k závažným pochybením a je nalomená i důvěra mezi státními zástupci a GIBS. Nebo také to, že Murínův postup při vyšetřování úniku informací "v konečném důsledku představuje bezpečnostní riziko".

Olomoučtí žalobci Murínovi vyčítají, že jim odmítl prozradit jméno člověka, který může vědět o vynášení informací z vyšetřování. A následně měl podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který práci GIBS poslední dobou několikrát kritizoval, poskytovat v tomto případu nepravdivé informace.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 44 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy