Zdravotní stav kardinála Vlka se prudce zhoršil. Kvůli rakovině krvácel do břicha

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 2. 2017 8:25
Kardinál Miloslav Vlk oznámil, že se jeho zdravotní stav velice zhoršil. V prohlášení uvedl, že u něj začalo krvácení z dvanácterníku do prostoru břišního. V nemocnici ho navštívil jeho nástupce ve funkci pražského arcibiskupa Dominik Duka. Vlk doplnil, že díky modlitbám a neobyčejné lékařské péči se podařilo vážnou situaci zvrátit. "V současné době je mi lépe, bolesti nepociťuji, přesto lékaři vidí moji situaci jako velmi vážnou a vyzývají k trpělivosti," dodal kardinál.
Kardinál Miloslav Vlk.
Kardinál Miloslav Vlk. | Foto: DVTV

Praha - Stav kardinála Miloslava Vlka, který trpí rakovinou plic s metastázami do kostí, se v posledních dnech zhoršil. Oznámil to sám duchovní v prohlášení na svých webových stránkách.

"Začalo krvácení z dvanácterníku do prostoru břišního," uvedl kardinál s tím, že děkuje všem věřícím za vlnu modliteb za zlepšení jeho zdraví. "Zvláštním způsobem jsem vděčen svému spolubratru kardinálu Dukovi za jeho návštěvu a bratrské povzbuzení ve chvíli utrpení," dodal Vlk.

Čtyřiaosmdesátiletý kardinál Vlk je od pondělí v jedné z pražských nemocnic, kde podstupoval chemoterapii. Jeho stav se prudce zkomplikoval v pátek večer. Lékařům se ho ale během noci podařilo stabilizovat, oznámil dříve farář z pražského Karlína Miroslav Cúth, který se o něj v poslední době staral.

"Díky neobyčejné péči lékařů a lékařské vědě, díky všem vašim modlitbám se podařilo zvrátit situaci. V současné době je mi lépe, bolesti nepociťuji, přesto lékaři vidí moji situaci jako velmi vážnou a vyzývají k trpělivosti," doplnil kardinál.

Zdravotní problémy se u Vlka v posledních měsících začaly zhoršovat zhoršovat a na Štědrý den musel být hospitalizován na koronární jednotce pro poruchu srdečního rytmu. Po čtyřech dnech byl propuštěn, ale bolest levého ramene neustupovala. Podstoupil proto celotělové CT vyšetření a bronchoskopii, která potvrdila tumor plic s metastázami do kostí.

Koncem ledna s Vlkem telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví. Generální vikář Zdenek Wasserbauer v pátek odpoledne požádal duchovní, aby na Vlka pamatovali ve svých modlitbách a při slavení eucharistie.

Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.

Na začátku 90. let byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 je kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

 

Právě se děje

Další zprávy