Mstil se a zákeřně zaútočil. Soud řekl, proč poslal řidiče na 15 let do vězení za vytlačení dodávky

Radek Nohl Radek Nohl
24. 1. 2016 18:00
Řidič Martin Novák byl odsouzen k 15,5 roku vězení také proto, že se podle soudu mstil a zákeřně zaútočil. Následky jeho jednání, kdy svým jaguarem vytlačil ze silnice dodávku se šesti lidmi, mohly být fatální. Jen náhodou vůz nenaboural do silničního nájezdu. V rozsudku Krajského soudu v Brně to uvedl soudce Aleš Novotný, který verdikt před několika dny dopsal. Novák je připraven se odvolat k vrchnímu soudu. Trest je patrně nejpřísnější, který byl v Česku za agresivní vytlačování auta ze silnice kdy udělen.
K nehodě došlo 12. srpna 2013 v Brně. | Video: Policie ČR

Brno - Přestože šestičlenná posádka dodávky po nehodě neutrpěla vážná zranění, řidič jaguaru, který ji vytlačil ze silnice, má jít na 15,5 roku do vězení.

Soudce Aleš Novotný je přesvědčen, že se řidič Martin Novák chtěl mstít, a tak proti druhému vozu zákeřně zaútočil. Nehoda, která se stala v Brně v srpnu 2013, mohla mít navíc podle krajského soudu fatální následky. Od tragédie posádku uchránilo to, že po střetu nenabourala do silničního nájezdu, který o kousek minula.  

Ačkoli Novák podle soudu musel vědět, že vytlačením dodávky její posádce způsobil zranění, nezastavil a z místa střetu ujel. Soudce Novotný tak v rozsudku, který před několika dny dopsal, vysvětluje, proč podle senátu Krajského soudu v Brně nešlo ze strany řidiče Martina Nováka o pouhé ublížení na zdraví, ale o pokus o vraždu. A proč byl tedy zatím nepravomocně odsouzen k tak vysokému trestu. Ten je v Česku dosud zřejmě nejvyšší za vytlačování auta z vozovky agresivními řidiči.

Řval, že nám rozbije hubu, popsal řidič

Roztržka mezi řidičem jaguaru a šestičlennou posádkou fordu, která vyústila až ve vytlačení dodávky ze silnice, začala v srpnu 2013 několik kilometrů před místem střetu v Žabovřeské ulici v Brně. Novák se nevěnoval naplno řízení, telefonoval s přítelkyní a levou ruku měl vystrčenou z okýnka.

V místě, kde byla kolona, zůstal nějakou dobu stát. Proto řidič fordu zatroubil. A pak ještě dvakrát silněji. Novák se rozjel, přejel do vedlejšího pruhu a dostal se na úroveň fordu. Následně propukl spor. "Začal vulgárně řvát, že nám rozbije hubu," popsal řidič fordu Petr H. Novák ale tvrdí, že proti posádce použil jen vulgární gesta.

Auta se střetla po zhruba jednom kilometru, kdy Novák se svým jaguarem narazil z pravé strany do fordu. "Na náraz jsem nemohl nijak reagovat," popsal před soudem řidič fordu. Auto jelo po betonových svodidlech, poté bylo vymrštěno do vzduchu a dopadlo zpět na asfalt. "Útok byl zákeřný," uvedl soudce Novotný.

Řidič jaguaru Martin Novák dostal za vytlačení dodávky a zranění dvou lidí patnáct a půl roku vězení. Byl to pokus o vraždu, řekl soud. Právo promluvilo, nutno ho respektovat. Ale cosi se vzpírá...
1:55
Řidič jaguaru Martin Novák dostal za vytlačení dodávky a zranění dvou lidí patnáct a půl roku vězení. Byl to pokus o vraždu, řekl soud. Právo promluvilo, nutno ho respektovat. Ale cosi se vzpírá... | Video: Petr Honzejk

Novák: Nikoho jsem zabít nechtěl

Podle znalců jel ford v době střetu rychlostí okolo 60 kilometrů za hodinu, jaguar asi o 20 kilometrů rychleji. Novák od nehody ujel. "Neměl jsem v úmyslu někoho zranit či zabít," prohlásil před soudem. Posádka dodávky měla vesměs lehká zranění. Řidič utrpěl zlomeninu obratle, další muži měli zhmožděniny na hlavě, stěžovali si na bolesti páteře, kolen nebo zad.

Soudce má za to, že následky nehody mohly být pro šestičlennou posádku fatální. Znalci popsali, že po střetu se ford mohl převrátit na bok, nabourat do sloupu nebo silničního nájezdu. "Je evidentní, že ve vztahu k újmě na zdraví - zločinu vraždy - možný a reálný následek na zdraví poškozených nenastal díky okolnostem nezávislým na vůli obžalovaného," vysvětlil v rozsudku trest 15,5 roku soudce Novotný.

Novák prohlásil, že od nehody ujel, když zjistil, je ve fordu více lidí. Měl prý strach. Podle znalkyně z oboru psychologie Beaty Nour Mohammadi je Novák velmi dráždivý a vznětlivý. Byl navíc frustrován po rozhovoru s přítelkyní. "V tomto rozpoložení se poměrně banální incident stal kanálem, kterým přesměroval dotčenost, podrážděnost a hněv," uvedla znalkyně.

Tresty za řízení pod vlivem alkoholu

Původně hrozilo Novákovi pouze do 12 let vězení, protože před soudem stál nejprve kvůli ublížení na zdraví. Soudce Aleš Novotný ale jeho čin přehodnotil právě na pokus o vraždu.

V registru trestů má Novák dva zákazy řízení kvůli alkoholu za volantem. Lékaři u něj v roce 2008 zjistili epilepsii. I přes slova lékařů, kteří ho upozorňovali na rizika, dál řídil a nedodržoval životosprávu. Proti trestu se bude chtít odvolat.

Nehoda je jedním z dalších případů souvisejících s agresivními řidiči na českých silnicích. Dopravní policisté evidují za uplynulých pět let stále více nehod, kdy agresivní řidiči někoho vytlačili ze silnice nebo natlačili na svodidla. Několik případů skončilo před soudy, které uložily nepodmíněné tresty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy