"Ne všichni jsme zbabělci. Většina by si z vás měla brát příklad," píší Češi napadenému Afričanovi

Obrazová sekce
10. 11. 2017 15:52
Skupina fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc napadla v Praze muže původem ze západní Afriky kvůli barvě jeho pleti. O události informovalo jako první Aktuálně.cz. Do redakce se ozvala řada čtenářů s vyjádřením solidarity a podpory napadenému. Některé ze vzkazů si můžete přečíst po kliknutí na tlačítko "Prohlédnout".
Foto: Aktuálně.cz

Přeji dobrý den, 
reaguji na Vaši zprávu o rasistickém útoku fotbalových fanoušků na muže v tramvaji. 

Nejvíc se mě dotklo, že se ho v tramvaji nikdo nezastal, že řidička nereagovala vstřícněji a že mu většina lidí odmítla i poté dosvědčit, co se stalo. Přála bych si, aby to mezi námi neprožil takhle sám a ponechaný spoluobčany napospas, přála bych si, aby v něm nezbyl ten pocit hořkosti a marnosti, ač tomu rozumím. 

Moc bych si přála mu dát najevo, že naše společnost není celá taková, přála bych si ho pozvat na čaj a vyjádřit empatii, vysvětlit, že mě to zasáhlo, že mi je líto, že jsem v té tramvaji nebyla taky, že bych ho podpořila a pomohla mu. Bydlím nedaleko a klidně jsem tam mohla být, a on by to takhle neprožil.

Takových je nás v Praze jistě víc. Přála bych si s ním mluvit osobně. Chápu, že si nepřeje zveřejnit své jméno, ale kdybyste mu tuhle moji zprávu přetlumočili a poskytli mu na mne kontakty a nabídku k setkání a rozhovoru, byla bych Vám srdečně vděčná.

Jitka C.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy