Nový zákon pro mrtvé cizince. Jejich orgány mohou zachránit v Česku desítky životů

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 11. 2018 5:30
Vláda se bude zabývat novelou zákona, která by zjednodušila odběr orgánů cizinců, kteří zemřou na území České republiky. Ministr zdravotnictví ji podporuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Je to drobná změna, která však může zachránit i dvě desítky lidských životů ročně. S tímto argumentem předložilo sedmnáct poslanců napříč sněmovnou vládě novelu zákona o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů. 

Jedním ze signatářů je poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek. "Cílem je zjednodušit odběry orgánů u cizinců a narovnat tak prostředí mezi českými a zahraničními dárci. Všude v Evropě to funguje, u nás to nějak vypadlo z legislativy," uvedl pro Aktuálně.cz. 

Podstatou změny je možnost, aby k odběru orgánů u zemřelého cizince stačil souhlas rodinných příslušníků a nebylo potřeba složitě shánět státní instituci, která v domovině mrtvého cizince případné dárce eviduje. V mnoha zemích navíc tyto instituce ani nejsou, a lékaři tak nemohou orgány odebrat. 

V Česku je takovou organizací Koordinační středisko transplantací (KST). "Pokud u nás zemře Němec, tak se spojíme s partnerskou organizací v Německu. A když to legislativa umožní, můžeme orgány odebrat," uvedl ředitel KST Miloš Adamec. 

Problém podle něj nastane, pokud cizinec pochází ze země, kde tato organizace není nebo se ji nedaří nalézt. V takovém případě by po přijetí novely stačil souhlas rodiny. Jedná se přitom pouze o pacienty, kteří zemřou v nemocnici. Například od dopravních nehod podle Adamce orgány získat nelze.

Tři zemřelí cizinci mohou zachránit až dvacet lidí

Zákon nijak výrazně nezasáhne do statistik transplantací. Ročně u nás zemře asi patnáct cizinců. "U tří nebo čtyř jsme nebyli v poslední době schopni získat souhlas z cizí agentury, což by se mělo nyní změnit," řekl Adamec.

I kvůli třem zemřelým cizincům však má cenu podle něj měnit zákon, každý zemřelý může darovat hned několik orgánů. "Přicházíme až o dvacet orgánů ročně, což může znamenat dvacet zachráněných životů," řekl Adamec.

Poukázal také například na Ukrajinu, odkud je u nás velké množství cizinců, ale kvůli tamějšímu zkorumpovanému zdravotnímu systému se nedá oficiální povolení získat. Souhlas rodiny to může změnit. 

S návrhem souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Na ministerstvu vnímáme tuto změnu velmi pozitivně, byla s námi konzultována již v průběhu příprav a vítá ji i odborná společnost. Návrh budeme ještě na vládě diskutovat, nicméně jsem připraven ho podpořit," řekl ministr Aktuálně.cz. 

Počet transplantovaných orgánů od ledna do září 2018:

Transplantace srdce 56
Transplantace jater 165
Transplantace slinivky břišní 33
Transplantace dělohy 1
Transplantace tenkého střeva 1
Transplantace ledvin 365
Transplantace plic 31
Zdroj: Koordinační středisko transplantací

U dospělých českých občanů lékaři žádný souhlas nepotřebují. Orgány se odebírají od všech zemřelých pacientů, kteří se předem nezapsali na takzvaný nesouhlasný seznam, na němž jsou lidé, kteří nedávají souhlas s posmrtným odběrem. Lékaři jsou však povinni o odběru informovat rodinu.

Operace se v Česku provádějí v sedmi transplantačních centrech IKEM Praha, Brno, Motol, Hradec Králové, Plzeň, Ostrava a Olomouc.

VIDEO: Transplantace stolice? Stát se dárcem je složitější než dostat se na Harvard, říká gastroenterolog

Stolice od dárce dokáže porazit klostridiovou infekci, která třeba v USA zabíjí desítky tisíc lidí ročně, líčí docent Pavel Drastich. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 14 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy