Nový zákon pro mrtvé cizince. Jejich orgány mohou zachránit v Česku desítky životů

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 11. 2018 5:30
Vláda se bude zabývat novelou zákona, která by zjednodušila odběr orgánů cizinců, kteří zemřou na území České republiky. Ministr zdravotnictví ji podporuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Je to drobná změna, která však může zachránit i dvě desítky lidských životů ročně. S tímto argumentem předložilo sedmnáct poslanců napříč sněmovnou vládě novelu zákona o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů. 

Jedním ze signatářů je poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek. "Cílem je zjednodušit odběry orgánů u cizinců a narovnat tak prostředí mezi českými a zahraničními dárci. Všude v Evropě to funguje, u nás to nějak vypadlo z legislativy," uvedl pro Aktuálně.cz. 

Podstatou změny je možnost, aby k odběru orgánů u zemřelého cizince stačil souhlas rodinných příslušníků a nebylo potřeba složitě shánět státní instituci, která v domovině mrtvého cizince případné dárce eviduje. V mnoha zemích navíc tyto instituce ani nejsou, a lékaři tak nemohou orgány odebrat. 

V Česku je takovou organizací Koordinační středisko transplantací (KST). "Pokud u nás zemře Němec, tak se spojíme s partnerskou organizací v Německu. A když to legislativa umožní, můžeme orgány odebrat," uvedl ředitel KST Miloš Adamec. 

Problém podle něj nastane, pokud cizinec pochází ze země, kde tato organizace není nebo se ji nedaří nalézt. V takovém případě by po přijetí novely stačil souhlas rodiny. Jedná se přitom pouze o pacienty, kteří zemřou v nemocnici. Například od dopravních nehod podle Adamce orgány získat nelze.

Tři zemřelí cizinci mohou zachránit až dvacet lidí

Zákon nijak výrazně nezasáhne do statistik transplantací. Ročně u nás zemře asi patnáct cizinců. "U tří nebo čtyř jsme nebyli v poslední době schopni získat souhlas z cizí agentury, což by se mělo nyní změnit," řekl Adamec.

I kvůli třem zemřelým cizincům však má cenu podle něj měnit zákon, každý zemřelý může darovat hned několik orgánů. "Přicházíme až o dvacet orgánů ročně, což může znamenat dvacet zachráněných životů," řekl Adamec.

Poukázal také například na Ukrajinu, odkud je u nás velké množství cizinců, ale kvůli tamějšímu zkorumpovanému zdravotnímu systému se nedá oficiální povolení získat. Souhlas rodiny to může změnit. 

S návrhem souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Na ministerstvu vnímáme tuto změnu velmi pozitivně, byla s námi konzultována již v průběhu příprav a vítá ji i odborná společnost. Návrh budeme ještě na vládě diskutovat, nicméně jsem připraven ho podpořit," řekl ministr Aktuálně.cz. 

Počet transplantovaných orgánů od ledna do září 2018:

Transplantace srdce 56
Transplantace jater 165
Transplantace slinivky břišní 33
Transplantace dělohy 1
Transplantace tenkého střeva 1
Transplantace ledvin 365
Transplantace plic 31
Zdroj: Koordinační středisko transplantací

U dospělých českých občanů lékaři žádný souhlas nepotřebují. Orgány se odebírají od všech zemřelých pacientů, kteří se předem nezapsali na takzvaný nesouhlasný seznam, na němž jsou lidé, kteří nedávají souhlas s posmrtným odběrem. Lékaři jsou však povinni o odběru informovat rodinu.

Operace se v Česku provádějí v sedmi transplantačních centrech IKEM Praha, Brno, Motol, Hradec Králové, Plzeň, Ostrava a Olomouc.

VIDEO: Transplantace stolice? Stát se dárcem je složitější než dostat se na Harvard, říká gastroenterolog

Stolice od dárce dokáže porazit klostridiovou infekci, která třeba v USA zabíjí desítky tisíc lidí ročně, líčí docent Pavel Drastich. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 7 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy