Mrtvé duše po česku: Podvody lékařů nikdo neřeší

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 4. 2009 6:00
Zlínská plicní lékařka brala peníze za péči, kterou nikdy neprovedla

Praha - Českým zdravotnictvím ročně zbytečně proteče zhruba 20,1 miliardy korun, vyplývá z nedávno zveřejněných odhadů Transparency International.

Jeden z největších kanálů, kudy peníze zbytečně plynou, je podle odborníků ambulantní péče specialistů. Lidé podle pojišťoven docházejí do ordinací příliš často.

Ostatně to byl jeden z důvodů, proč ministerstvo zdravotnictví zavedlo takzvané regulační poplatky.

Plýtvat ovšem nemusejí jen pacienti. Jak dokládá případ ze Zlína, peníze se ztrácejí i kvůli lékařům - a to za tichého souhlasu úřadů. A domoci se spravedlnosti není lehké.

Inhalace mrtvému

Kontrola výsledků nebo inhalace. Zhruba tak mělo před lety vypadat pět návštěv Zdeňka Trechy u zlínské plicní lékařky Ivany Bočevové. Alespoň podle toho, co lékařka naúčtovala České národní zdravotní pojišťovně. A za co dostala zaplaceno.

Vše ovšem mělo jeden malý háček - Trecha byl v té době už téměř dva měsíce po smrti.

Stoh stížností, výsledek nula

Dalších osmadvacet smyšlených výkonů podle lékařky podstoupila i Trechova žena Žanna. Ta měla na inhalace přijít například v den, kdy svého muže pohřbívala.

Infobox

Chronologie případu MUDr. Bočevové:

  • 2000 - VZP s lékařkou rozvázala smlouvu pro neoprávněně vykázaných 180 tisíc korun. Současně navrhuje ČLK odebrat lékařce licenci.
  • 6/2003 - Reklamace výkonů na ČNZP. Žanna Trechová žádá prověřit také účet svého zesnulého manžela.
  • 7/2003 - ČNZP odpovídá na reklamaci, že nezjistila pochybení.
  • 7/2003 - Žanna Trechová vznáší námitku proti výsledkům kontroly.
  • 8/2003 - Pojišťovna trvá na tom, že lékařka nepochybila.
  • 8/2003 - Žanna Trechová se obrací se stížností na ČLK.
  • 9/2003 - ČLK přijímá stížnost s tím, že řešení spadá do jejích kompetencí.
  • 1/2004 - ČLK navrhuje disciplinární řízení pro závažné porušení etických principů.
  • 8/2004 - ČLK zahajuje disciplinární řízení pro závažné porušení etických principů.
  • 5/2006 - ČLK rozhoduje o nezahájení disciplinárního řízení. Obviněná lékařka je nevinná, neporušila zákon ani řád komory.
  • 8/2006 - Žanna Trechová se obrací na senátora Tomáše Julínka. Ten odpovídá, že vyjádření revizního lékaře ČNZP je nedostatečné a je třeba kontaktovat vedení ČNZP.
  • 9/2006 - Žanna Trechová podává námitku proti rozhodnutí ČLK.
  • 2/2007 - Žanna Trechová podává trestní oznámení na Policii ČR.
  • 3/2007 - MUDr. Ivana Bočevová se v protokolu přiznává, že některé výkony neprovedla, ale účtovala je pojišťovně.
  • 3/2007 - Policie případ uzavírá jako přestupek a odkládá.
  • 4/2007 - Policie si teprve nyní žádá o výpis pojištěnce Zdeňka Trechy. Bez soudního příkazu.
  • 4/2007 - ČNZP odmítá výpis Zdeňka Trechy policii vydat, odvolává se na povinnost mlčenlivosti.
  • 5/2007 - O případu ví ministerstvo zdravotnictví, vyzývá ČNZP znovu prověřit účty. ČNZP kontroluje 49 účtů, neshledává pochybení. Ministerstvo uvádí, že řešení sporu nespadá do jeho kompetencí.
  • 8/2007 - O případ se začínají zajímat média.
  • 11/2007 - Ministerstvo zdravotnictví posílá Žanně Trechové dopis, že ČNZP provedla novou kontrolu, a to 33 účtů pojištěnců, 4 z nich vykázanou péči zpochybnili. ČNZP proto tuto péči neuhradí.
  • 11/2007 - MUDr. Bočevová vyloučena z ČLK na základě dvou odborných pochybení. Právník komory Jan Mach uvádí, že vyloučení se netýkalo vztahů s pojišťovnou.
  • 2008 - Policie obviňuje lékařku z trestných činů podvod a úvěrový podvod. Trestní oznámení tentokrát podala ČNZP. Pojišťovně vznikla škoda 22 tisíc korun. Lékařka vykazovala péči na minimálně 8 pacientů ČNZP, které neléčila.
  • 2008 - Policie obvinila lékařku z trestného činu úvěrový podvod, a to kvůli falešným potvrzením o příjmu ručitelky ke stavebnímu spoření. Hrozilo jí až tříleté vězení. Okresní zástupce ale nakonec podmíněně trestní stíhání zastavil.
  • 2008 - Lékařku škrtá zlínský krajský úřad ze seznamu registrovaných zdravotníků.
  • 2009 - MUDr. Ivana Bočevová podává žalobu, nechává přezkoumat rozhodnutí ČLK. Případ nyní řeší Nejvyšší správní soud.

Podvod zjistila ve chvíli, když požádala pojišťovnu o výpis úkonů. Okamžitě napsala stížnost, ale narazila. Případ nikoho nezajímal, ačkoliv s doktorkou měla ze stejného důvodu potíže Všeobecná zdravotní pojišťovna, která také navrhla odebrat Ivaně Bočevové licenci.

"Kontrolní skupina nezjistila žádné pochybení," dostalo se Žanně Trechové odpovědi z České národní zdravotní pojišťovny, která se prý zabývala dokumentací obou pacientů.

"Lékařka je nevinna," stojí pro změnu v dokumentu s razítkem České lékařské komory. Bočevová se podle profesní organizace nedopustila žádného provinění a neporušila žádný zákon.

Nepomohlo ani přiznání

Ministerstvo zdravotnictví sice vyzvalo pojišťovnu, aby znovu prověřila účty svých klientů, i tady byl ale výsledek nulový. Žena se proto obrátila na policii. Ta ale případ vyhodnotila jen jako přestupek. Navzdory tomu, že lékařka část podvodu přiznala.

Podle materiálů, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, si policista nenechal poslat ani takzvaný výpis pojištěnce. Pojišťovnu o něj požádal až měsíc poté, co případ odložil. A to až na naléhání Žanny Trechové. Pojišťovna mu ho ovšem bez soudního příkazu nevydala.

"Přitom lékařka falšovala dokumenty a zneužívala osobní data lidí ke svému obohacení. A to všechno z veřejných peněz," vzpomíná Trechová.

Pojišťovna: Že je pacient mrtvý, nezjistíme

"Není to tak raritní případ, že lékař vykazuje zdravotní péči na někoho nebo na něco nad skutečnosti. To se prostě děje," krčí rameny mluvčí České národní zdravotní pojišťovny Miroslav Kaiser.

Pojišťovna podle něj nemá šanci na podvody přijít, přestože do ordinací vysílá revizní lékaře.

Na otázku, jestli úmrtí pacienta není dostatečnou známkou toho, že už mu lékař žádnou další péči poskytovat nemůže, odpověděl: "Pojišťovna se o smrti nemusí dozvědět. Stačí, když někdo poruší zákonem danou oznamovací povinnost."

Tu by měl podle něj mít Centrální registr pojištěnců, matrika nebo jiný zdroj - například nemocnice, příbuzní, lékař či pohřební služba.

To, že byl Zdeněk Trecha dávno po smrti, ale pojišťovna od začátku dobře věděla. Dokládá to sám revizní lékař pojišťovny Jaroslav Juna. "V rámci kontroly byla podrobně prověřena zdravotní dokumentace vaše i vašeho zesnulého manžela," píše ve své odpovědi. Žádnou chybu ale nikdo nenašel.

ČLK: Podvod není důvod k trestu

"Lékař má skutečně léčit v souladu se zákonem. To je v kodexu komory," přiznává mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

V tomto duchu také komora nejprve zahájila s lékařkou disciplinární řízení a shledala ji vinnou.

O pár měsíců později ale případ uzavřela se zcela opačným výsledkem. Zákon ani další předpisy prý porušeny nebyly.

"Komora se obyčejně zabývá jen odbornými pochybeními," odmítá Sojka možné selhání ČLK. Bočevová tak mohla v podvodech pokračovat.

Na druhý pokus

Chybu odmítá i policie. "Určitě to nebylo tak, že by policista pochybil," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí zlínského oddělení Jana Bartíková. Podle ní policie dotáhla případ do konce, jen musela počkat na nové trestní oznámení, se kterým nakonec přišla sama pojišťovna.

Ta se ovšem začala o případ zajímat až poté, co se Žanna Trechová obrátila na média. Dřív ne.

Teprve podrobné šetření nového policisty odhalilo, že lékařka podváděla nejméně u osmi pacientů České národní zdravotní pojišťovny. Pacienty se smlouvou u jiných pojišťoven policie nikdy neprověřovala.

Čtěte vyjádřejí Žanny Trechové: Nehledejte spravedlnost u policie

"Obecně pokud policista zanedbá svou povinnost, měl by ho potrestat jeho nadřízený," komentoval situaci ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Postupem by se podle něj měla zabývat inspekce policie.

Ministerstvo: Na pojišťovny nemáme "páky"

Foto: Jaroslav Jiřička

"Pokud jde o to, že lékaři podvádějí a pojišťovny na podvody nepřijdou, tak na to ministerstvo nemá žádné páky," vysvětluje pro změnu David Přinesdom z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Úřad podle něj může postihnout pojišťovnu jen za to, že neudělá výroční zprávu. Nic víc.

Tomu se ale diví šéf Odborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich. "To, že by ministerstvo nemělo žádné páky, se mi nezdá. Kontrolovat, jak si pojišťovna vede, samozřejmě ministerstvo může," komentuje Friedrich.

Mám nemocného syna

Ivana Bočevová se odmítla k nařčením vyjádřit, ačkoliv ji o to redakce Aktuálně.cz opakovaně žádala.

V dopise, který už v roce 2003 poslala pacientce Trechové, ale své činy vysvětluje slovy: "Mám těžce nemocného syna, kterého musím finančně podporovat."

 

Právě se děje

Další zprávy