Mrtvé dřevo brání suchu, malým stromkům se daří. Na Šumavě deset let měřili, co dělá les bez člověka

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
26. 8. 2018 16:53
Výsledky desetiletého biomonitoringu podle národního parku vyvrací zažité předsudky a ukazují, že příroda umí zničený les obnovit sama.
Jitka Zenáhlíková a Pavla Čížková přeměřují kmeny stromů a mapují mladý porost pod nimi, který vyrostl přirozeně bez semen.
Jitka Zenáhlíková a Pavla Čížková přeměřují kmeny stromů a mapují mladý porost pod nimi, který vyrostl přirozeně bez semen. | Foto: Šárka Mrázová

Stožec - Tam, kde ční suché pahýly stromů a svými torzy pokrývají kopce Národního parku Šumava, vyrůstají statisíce mladých smrků, buků a jeřábů. Les postižený kůrovcem dokáže růst a přirozeně se sám obnovovat, i když do něj člověk nezasahuje, dokazuje Správa Národního parku Šumava na základě výsledků desetiletého biomonitoringu. Ty podle ní vyvrací zažité předsudky a ukazují, že příroda umí zničený les obnovit sama, a ten je pak navíc schopný odolávat suchu.

Bezzásahové zóny nedaleko Trojmezenského pralesa, kde stromy kdysi poničil kůrovec a byly ponechány samovolnému vývoji, se samy obnovují.
Bezzásahové zóny nedaleko Trojmezenského pralesa, kde stromy kdysi poničil kůrovec a byly ponechány samovolnému vývoji, se samy obnovují. | Foto: Šárka Mrázová

"Park existuje 25 let. Předtím se dělala nárazová a nesystematická šetření. Před deseti lety i dnes slýcháme názory: Les tam neporoste, bude tam poušť, není schopen se bez pomoci člověka obnovit… Proto musíme lidi přesvědčit, že to funguje," řekl v pátek Aktuálně.cz ředitel NP Šumava Pavel Hubený. Dlouholetým kritikem bezzásahových zón v NP Šumava je mimo jiné prezident Miloš Zeman. Šumava se dokonce stala jedním z témat obou jeho kandidatur na Hrad.

Biomonitoring podle Hubeného po deseti letech prokázal, že na 95 procentech plochy rostou stromy bezproblémově a vlastně i lépe, než kdyby byly vysázeny. Odborníci z parku zmonitorovali 1111 ploch o velikosti 500 metrů čtverečních, tedy desetinu procenta území NP.  Šlo o bývalé první zóny, jež vznikly v roce 1995, i bezzásahové zóny z roku 2007.

Měřilo se ale i na zásahových územích. Pouze na zhruba na 4,5 procenta mapovaných ploch, zejména v potočních nivách nebo rašeliništích, rostou nové stromky hůře. Hubený to přesto považuje za velmi dobrý výsledek. "Je to dobré pro tetřevy, že tam mají volné plácky, i pro jeleny, že se mohou bít při říji na podzim," vysvětluje.

S desetikilovým batohem přes polomy

Měření jsou náročná a terén často obtížně přístupný. Pracovníci parku musejí nosit na zádech desetikilové batohy s technikou. "Měří se jen během vegetační sezony, jelikož zjišťujeme i pokryvnost vegetace. Takže to děláme od konce května do konce září a data zpracováváme v zimě," říká Jitka Zenáhlíková z NP Šumava a novinářům ukazuje nový porost nad kalamitní svážnicí kousek od Trojmezenského pralesa ve druhé zóně parku, největšího a nejdochovalejšího horského smrkového pralesa v Česku.

Právě tam se v roce 1999 uskutečnila jedna z prvních demonstrací ekologických aktivistů, kteří se blokádou snažili zabránit těžbě dřeva. V roce 2011 pak blokovali lokalitu Na Ztraceném, poté co orkán Kyrill v roce 2007 poničil Šumavu a napadl ji kůrovec. Požadovali, aby se cenná území ponechala volnému působení přírody. Blokáda a následný ostrý policejní zásah měly dohru u soudů, které se po letech přiklonily na stranu aktivistů.

Nyní na nevelké ploše v nadmořské výšce 1267 metrů pod Trojmezenským pralesem roste 30 tisíc kusů mladých stromků. Převažuje v nich ze 70 procent smrk, zbytek tvoří jeřáb ptačí. Vyskytují se zde přirozeně. "Nejvyšší hustotu zmlazení jsme napočítali nedaleko hradu Kunžvart, a sice 106 760 kusů na hektar," dodává referentka Pavla Čížková. Mladým stromkům, které vyrůstají ze semen svých "předků", se daří například i nedaleko Skelné u Prášil nebo v Novém údolí.

Podle pylových analýz je smrk posledních devět tisíc let přirozenou součástí šumavské krajiny, stejně jako kůrovec, poznamenala Čížková. Právě smrk se ve sledovaných lokalitách nejvíce zmlazuje - téměř z 80 procent, za ním následuje buk a v jednotkách procent jeřáb ptačí, bříza, javor klen a jedle. Smrk se zde přitom podle vedení parku už pět let nesází.

I mrtvé dřevo zadržuje vodu

Pracovníci parku také zjistili, jaká je na bezzásahových územích zásoba tlejícího dřeva, které dává základ pro živiny do půdy a pomáhá také zmlazení. "Na kmenech tlejících smrků se uchytávají nové stromky, které mají i lepší podmínky, aby mohly vyrůstat," vysvětlil mluvčí parku Jan Dvořák.

Na plochách, které se v parku ponechaly bez zásahu, zůstalo pár desítek dospělých stromů, které pomáhají nové generaci, protože stále plodí. Pokud by se těžilo, nezůstal by tam podle Dvořáka jediný dospělý strom. Les také dobře odolává proti současnému suchu. "To je úloha mrtvého dřeva, které je tady ponecháno. Ty souše, když se rozpadají, tak jímají vodu. Je zjištěno, že na plochách, kde odumřelo stromové patro, tak se vyskytují i stínomilné rostliny a rašeliníky. To znamená, že je evidentní, že tu mokro je," dodal.

Cílem vedení parku je bezzásahové zóny v příštích letech rozšiřovat. "Nechceme je rozšiřovat zběsile. Chápu, že pro spoustu lidí je toto ještě nepříjemný pohled na les, který prošel takovou proměnou. Je ale potřeba říct, že ani my nebudeme věčně mladí. My v parku chceme ukázat, jak vypadá skutečný život přírody a vlastně i náš," uzavřel jeho šéf Hubený.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 42 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy