Mráz zvyšuje spotřebu proudu v ČR. O jednu celou Prahu

Pavel Baroch
6. 2. 2012 20:32
Rekordní hodnotu z ledna 2006 ovšem letošní zima nejspíš nepřekoná
Foto: Reuters

Praha - Tuhý mráz, při němž už druhým týdnem klesají teploty po celé republice hluboko pod nulu, výrazně zvyšuje spotřebu elektrické energie.

Podle provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, je v těchto dnech zvýšená spotřeba proudu srovnatelná s odběrem Prahy. "Jako bychom měli o jednu Prahu navíc," řekla Aktuálně.cz Eva Vítková z tiskového oddělení ČEPS.

Dodala, že spotřeba výrazně narůstá při dlouhodobých mrazech, tedy jako je tomu nyní, kdy mrzne už bezmála čtrnáct dní.

"Důvodem jsou jednoznačně elektrotepelné spotřebiče, jako jsou topidla, elektrokotle nebo bojlery. I další elektrospotřebiče, například elektromotory, mají v mrazech vyšší spotřebu," sdělila Vítková.

Rekord z ledna 2006 nejspíš odolá

Podle společnosti ČEPS ovšem nejde o nic mimořádného, podobný nárůst spotřeby zaznamenávají operátoři každou zimu. ČEPS ani nepředpokládá, že by byl překonán rekord z ledna 2006, kdy maximální zatížení elektrizační soustavy vystoupalo na 11 400 megawattů.

"Pro představu: loňské maximální zatížení dosáhlo hodnoty 10 970 megawattů, v roce 2010 to bylo 10 714 megawattů," poznamenala Eva Vítková z ČEPS, podle níž jsou přenosové a distribuční soustavy na podobné extrémní podmínky postaveny.

Praskají koleje i potrubí

Podle Vítkové spíše hrozí zvýšený počet poruch v uhelných elektrárnách, zejména kvůli zamrzání uhlí nebo při dopravě na pásech do kotlů.

Kvůli extrémnímu mrazu také na různých místech země praskají koleje anebo vodovodní potrubí, například v Liberci, Praze nebo v Plzni.

 

Právě se děje

Další zprávy