Mráz poničil koleje. Vlaky nabírají hodinová zpoždění

Hana Pecinová
27. 1. 2010 10:50
V Praze mráz způsobil také havárie na vodovodech
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Silné mrazy, které v noci místy poklesly až k minus 30 stupňům Celsia, narušily železniční koleje na několika místech ve středních Čechách a porušily vodovodní řady v pražských ulicích.

"Kvůli mrazu popraskaly koleje na nemodernizovaných tratích mezi Nymburkem a Lysou nad Labem, Dobřichovicemi a Karlštejnem na Berounsku, pak také na nádraží v pražských Vršovicích a na Vinohradech," řekl Aktuálně.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Provoz není nikde úplně zastavený, ale kvůli dopravnímu omezení nabírají vlaky značná zpoždění.

"Na Berounsku jsou zpoždění až více jak hodinová," dodal mluvčí s tím, že problémy mají i strojvůdci, protože lokomotivy zamrzají.

Praská potrubí

Kvůli mrazům museli vyjíždět k haváriím na vodovodních řadech a přípojkách i opraváři z Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Za posledních čtyřiadvacet hodin zasahovali u téměř dvou desítek poruch.

"Větší havárie jsme zaznamenali včera v podvečer na Praze 4 v ulici Bojanovická a Krouzova, a to na 150- a 300milimetrových vodovodních řadech," sdělil Aktuálně.cz mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

Od prosince 2009 do konce prvního lednového týdne stoupl oproti loňsku počet havárií na pražských vodovodech přibližně o deset procent.

"Samozřejmě na tom nese vinu koroze a stáří materiálu a také silný mráz způsobující pohyby v zemi a zvýšený tlak na potrubí. V loňském roce taková zima nebyla, proto byl počet případů nižší," dodal Pokorný.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 42 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy