Mravenci vyslali za Kateřinou Mauerovou svého advokáta

Eliška Bártová Eliška Bártová
24. 7. 2007 12:40
Do věznice se dostal bez povolení

Brno - Kateřina Mauerová, obviněná společně se sestrou Klárou z týrání Ondřeje a Jakuba, je ve vazbě už třetí měsíc.

Do věznice za ní nikdo nesmí - vyjma orgánů činných v trestním řízení. Z ostatních osob s ní může být v kontaktu pouze advokát s plnou mocí od obviněné, anebo (aby ji získal) s plnou mocí od příbuzných.

Na počátku minulého týdne se však ke Kateřině Mauerové navzdory zákonům dostal advokát Jiří Janča.

Za Kateřinou ho vyslal její bývalý partner Radim Mikš, jeden ze členů turistického oddílu Mravenců, který vedl otec tajemné Barbory Josef Škrla.

Podle dosavadního vyšetřování právě skupina lidí kolem Škrly, která vycházela z učení Hnutí Grálu, stojí v pozadí celé kuřimské kauzy.

Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Advokát: To jste vědět neměli

Po výslechu obou chlapců přestal překvapivě Kateřinu Mauerovou před měsícem zastupovat její advokát Jiří Machourek. Soud ji následně přidělil advokáta ex offo.

"Předminulý týden se na mě obrátil bývalý přítel Katky a zeptal se mě, zda bych mu nepodepsala plnou moc pro advokáta, kterého vybral," řekla Aktuálně.cz sestra obviněných Gábina Pokorná. "Poradila jsem se s rodiči a odmítli jsme. Nebyla jsem si jista, zda touto cestou nechtějí lidé kolem Škrly Kateřinu ovlivňovat, či získávat informace o vyšetřování."

I přes nesouhlas příbuzných se však advokátovi podařilo do věznice dostat a vězeňská stráž mu umožnil kontakt s obviněnou.

"Tahle informace se k vám vůbec neměla dostat," reagoval na dotaz Aktuálně.cz advokát Janča. "Ano, požádal jsem vězeňskou stráž, aby ji předali moji žádost o plnou moc v zastupování. Oni ji předvedli a dali ji ten papír do rukou. Nebavili jsme se spolu."

Advokát Janča připouští, že potřebná povolení ke kontaktu s obviněnou neměl. "Byl jsem zmocněn někým z rodinných příslušníků," říká nejprve. Na otázku, proč tedy od něj neměl plnou moc však reaguje, že to "nebyl nikdo z přímých rodinných příslušníků."

Zároveň uvedl, že ten, kdo o jeho služby žádal, je neměl platit. "Proto nepodepsal plnou moc, protože tím by se zavázal, že mě bude platit," řekl Janča. "Měl to platit někdo jiný, než ten, kdo mě o to požádal."

Sestra obviněných Gabriela Pokorná
Sestra obviněných Gabriela Pokorná | Foto: Ludvík Hradilek

Nabízí se tedy otázka, zda advokáta nasazeného bývalým členem Mravenců neměl platit někdo ze skupiny kolem Škrly.

Kateřina Mauerová advokáta, kterého poslal její bývalý přítel, odmítla. Dál jí tak bude zastupovat ex offo Pavel Holub.

Kdo je tady oběť?

Obě oběti Ondřej a Jakub jsou na přání policie choulostivě střeženy v Klokánku, aby se k nim nikdo zvenčí nedostal. Nemůže je vídat ani jejich otec.

K ženě, která čelí obvinění z jejich týrání, se však mohl bez problémů dostat člověk, kterého vyslal jeden z příslušníků sektářské skupiny, která údajně stojí na pozadí celé kouřimské kauzy.

Vedení věznice jakékoliv pochybení v písemné odpovědi přesto odmítá. "V případě obviněné Kat. M. nedošlo ze strany Vazební věznice Brno k porušení příslušných ustanovení zák. č. 141/1961 Sb," uvádí v písemném vyjádření Soňa Haluzová, tisková mluvčí věznice. "Postup zaměstnanců Vazební věznice Brno v předmětné záležitosti plně odpovídal platné metodice."

Podle oslovených advokátů je však takovýto postup jasně v rozporu se zákonem o výkonu vazby.

"Jsem přesvědčen, že šlo o chybu věznice," říká jeden z advokátů, který si nepřál být jmenován z obavy, že by se vězeňská služba mohla mstít na jeho klientech. "Dostat se k obviněné ve vazbě může pouze ten, kdo má plnou moc buďto od obviněné, či od oprávněných osob, tedy rodičů nebo sestry. Bez toho by do vazby neměl být vpuštěn."

I další oslovení advokáti se na tomto názoru shodují. "Dokonce pokud už má někdo plnou moc, musí ji napoprvé prověřit správní odbor věznice s tím, zda je vůbec oprávněná," říká další.

Ani to se však v tomto případě nestalo.

 

Právě se děje

Další zprávy