"Mr. Temelín" z Westinghouse: Tendr nás stojí hodně

Tereza Šídlová
7. 4. 2012 20:21
Seppo Korhonen v rozhovoru říká, že Temelín je pro americký Westinghouse klíčový
K Temelínu se upírají zraky světových velmocí USA, Ruska i Francie.
K Temelínu se upírají zraky světových velmocí USA, Ruska i Francie. | Foto: Jan Langer

Praha - Zaostřeno na Jižní Čechy a přímo na jadernou elektrárnu Temelín má teď z Bruselu finský inženýr Seppo Korhonen ze společnosti Westinghouse.

Americko-japonská firma se účastní tendru na dostavbu Temelína, a právě Korhonen bude tento projekt v její evropské centrále v Bruselu nově vést.

Českou jadernou elektrárnu má inženýr přímo na vizitce, jeho funkce se jmenuje Director Temelin 3, 4 Project Development, tedy ředitel pro rozvoj projektu Temelín 3, 4. Číslice v názvu jeho pozice značí třetí a čtvrtý blok elektrárny, ty se ČEZ právě chystá za sta miliardy korun dostavět.

Do Prahy co druhý týden

Korhonen v prvním rozhovoru s Aktuálně.cz potvrdil, že tendr na dostavbu Temelína je pro Westinghouse klíčový.

"Je to priorita číslo jedna. Nejen pro mě osobně, ale pro celé vedení Westinghouse," říká muž, který byl v minulosti manažerem Westinghouse ve Švédsku.

Tendru se vedle společnosti Westinghouse účastní francouzská Areva a ruský Rosatom. Už samotná účast v tendru je pro uchazeče nákladná. Korhonen však investici do přípravy nabídky pro ČEZ nechce specifikovat.

"Na to vám nedám přesnou odpověď, ale je to opravdu hodně," vzkázal muž, který podle svých slov Prahu navštěvuje každý druhý týden.

A.cz: Jaká je přesně náplň vaší práce? Je zaměřená spíš na inženýrský aspekt tendru, nebo spíše lobbistický? Dá se říct, že všechny tyto záležitosti koordinujete? Kolik lidí nyní na tendru ve společnosti Westinghouse pracuje?

Jsem zodpovědný za celkové vedení přípravy nabídky pro projekt Temelín 3&4. Přímo se podílím na jejím vypracování a jednáních s ČEZ. Jsem rád, že můžeme stavět na dosavadních výborných vztazích, které má  Westinghouse s ČEZ a dalšími partnery. Jsem si jist, že naše nabídka bude vyhovovat všem požadavkům zákazníka.

A.cz: Jak často se pohybujete v Praze? Už jste navštívil Temelín?

V Praze se nyní pohybuji zhruba každý druhý týden. Většina práce se nyní odehrává na půdě Westinghouse, ale jak bude tendr pokračovat, budu v Praze čím dál častěji. Těším se na podrobné seznámení s temelínskou elektrárnou a naší tamní kanceláří.

A.cz: Jak prioritní je temelínský projekt pro Westinghouse?

To je jednoduchá odpověď: je to priorita číslo jedna. Nejen pro mě osobně, ale pro celé vedení Westinghouse.

Z bruselské perspektivy

Seppo Korhonen má Temelín i na své vizitce.
Seppo Korhonen má Temelín i na své vizitce. | Foto: Euro RSCG

A.cz: Sídlíte v Bruselu. Podílí se Westinghouse na lobbingu v evropských institucích, například za záchranu emisních povolenek

Ano, sídlím, evropská centrála Westinghouse je v Bruselu. Ale s lobbováním u evropských institucí bych si rady nevěděl.

A.cz: Jednáte s českými představiteli o způsobu financování rozšíření Temelína? Například Rosatom nabídl, že je připravený stavbu financovat, uvažuje případně o podobném kroku i Westinghouse?

Ohledně financování dostavby Temelína nás zatím nikdo oficiálně neoslovil. Nechceme spekulovat o tom, zda ČEZ v tomto ohledu něco potřebuje nebo od někoho požaduje. Raději se snažíme pečlivě naslouchat potřebám zákazníka a nabízet řešení.

A.cz: V poslední době zaznívá stále více pochybností, zda se temelínský tendr uskuteční, respektive zda se opravdu vybere uchazeč, ať už z ekonomických důvodů, nebo z technologických důvodů. Věříte, že ČEZ nakonec v tendru vybere vítěze?

ČEZ je vlastníkem a provozovatelem jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech. Plně si uvědomuje výhody výroby energie z jádra a ví, co mu mohou uchazeči nabídnout po technické stránce. Jsme přesvědčeni, že po seznámení s nabídkami dojde k závěru, že dostavba Temelína je skvělá investice.

A.cz: Na kolik přijde Westinghouse jen účast v tendru?

Na to vám nedám přesnou odpověď, ale je to opravdu hodně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy