Zákon o obecném referendu jde do finále. KSČM a SPD chtějí hlasovat i o členství v EU

ČTK ČTK
27. 11. 2019 14:38
Návrh na zavedení obecného referenda je ve sněmovně před schvalováním. Úpravy předlohy, jak se na ní dohodly kluby ANO, pirátů a ČSSD, žádali ve středečním druhém čtení zejména poslanci SPD a KSČM. Návrh ústavního zákona bude ve sněmovním finále čelit i snaze odpůrců o jeho zamítnutí. Uskuteční se nejdříve v prosinci.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Poslanci SPD i KSČM chtějí prostřednictvím pozměňovacích návrhů mimo jiné zmírnit podmínky pro uspořádání všelidového hlasování. Předseda SPD Tomio Okamura žádá, aby k vyvolání referenda stačilo 100 000, případně 250 000 podpisů. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič navrhl 250 000 podpisů, sběr by mohl trvat nejdéle rok.

Zakotvila by se také možnost rozhodovat například o vystoupení Česka z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance, což návrh ANO, pirátů a ČSSD nepřipouští. Ve hře je také změkčení podmínek pro závaznost hlasování.

Předloha, na níž se dohodli ANO, piráti a sociální demokraté, předpokládá, že k vyvolání referenda by bylo nutných nejméně 450 000 podpisů. Konání by mohl podnítit také parlament. Ve všelidovém hlasování by vedle vystoupení z EU nebo NATO nebylo možné měnit ústavu. Poslankyně ANO Helena Válková prosazuje, aby lidé nesměli hlasovat také o záležitostech v působnosti České národní banky.

Ústavnost otázek by podle předlohy posuzoval Ústavní soud. Rozhodnutí v referendu by bylo závazné, pokud by pro návrh byla nadpoloviční většina hlasujících, která by zároveň představovala aspoň čtvrtinu všech voličů.

Rozhodnutí přijaté v referendu by bylo pro vládu a parlament závazné po dobu volebního období sněmovny, v němž se hlasování konalo, nejméně ale tři roky. Okamura chce toto omezení zrušit.

I v případě, že by dolní komora předlohu nakonec ústavní většinou nejméně 120 z 200 poslanců schválila, s největší pravděpodobnosti by narazila v Senátu. Bez jeho souhlasu ústavní zákon přijat nebude.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy