Případné vydání Babiše a Faltýnka se dá stihnout do voleb. Bylo by to od všech žádoucí, říká Němcová

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 8. 2017 18:05
Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS předloží žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka na schůzi výboru v pátek 18. srpna. Výbor vydá své doporučení k možnému stíhání do 5. září, kdy začíná poslední schůze Poslanecké sněmovny před volbami. "Myslím si ale, že tento bod může být určitě uzavřený do říjnových voleb," řekla Aktuálně.cz.
Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS
Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS | Foto: DVTV

Co přesně jste ve čtvrtek odpoledne obdržela od předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka?

Pan Hamáček postoupil mandátovému a imunitnímu výboru žádost policie o souhlas s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Čeho se toto trestní stíhání týká?

Co je obsahem žádosti, to opravdu nemohu sdělit. Nejdříve musím informovat členy našeho výboru.

Kdy se sejdete?

Předběžně ve výboru vyjednáváme datum našeho jednání na pátek 18. srpna, kdy bychom se sešli a této žádosti se věnovali. Nejprve zahájíme projednávání tohoto bodu, následně jej přerušíme, určíme zpravodaje a na další schůzi pozveme zmíněné pány poslance.

Kdy by mohla být další schůze vašeho výboru?

Velmi brzy. Tato schůze může být s odstupem dne, dvou dnů, pěti dnů, podle toho, jak to bude termínově všem vyhovovat. Až oba poslance vyslechneme, poté celou věc uzavřeme a dáme Poslanecké sněmovně doporučení, která by na své první schůzi po prázdninách 5. září měla v celé věci definitivně rozhodnout.

Myslíte si, že Sněmovna rozhodne o vydání či nevydání obou poslanců ještě do říjnových voleb?

Náš výbor by to měl určitě stihnout. Bude ale také záležet na dohodě politických představitelů jednotlivých klubů ve sněmovně.

To znamená, že se mohou dohodnout, že by se na schůzi o vydání nehlasovalo?

Nikde není řečeno, že hlasování o možném vydání musí proběhnout hned první den schůze. Může to být kterýkoliv den. Myslím si ale, že tento bod může být určitě uzavřený do voleb, do nich by se to stihnout dalo. Nepamatuji si případ, že by tak dlouho, několik měsíců, nebyla sněmovna schopna věc uzavřít.  

Napadá vás nějaký důvod, kvůli kterému by sněmovna nemusela stihnout rozhodnout o vydání do voleb?

Abych vám řekla pravdu, nenapadá mě nic, co by to mohlo překazit. Je fakt, že člověk má někdy malou fantazii, ale myslím, že by bylo žádoucí od všech politických představitelů, aby se nějak s touto záležitostí do voleb vypořádali.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy