Malý Brit s nádorem dorazil do Prahy. Léčit ho budou protony

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2014 16:05
Pacient je hospitalizován v Motole, odkud ho bude sanitka denně vozit do protonového centra.
Pětiletý britský chlapec s nádorem na mozku při příjezdu do motolské nemocnice v Praze.
Pětiletý britský chlapec s nádorem na mozku při příjezdu do motolské nemocnice v Praze. | Foto: Reuters

Praha - Pětiletý Brit Ashya King se s mozkovým nádorem bude léčit protony v Praze. Rozhodlo o tom lékařské konzilium v Motole, kam už chlapec dorazil.

Pacient do Motola přijel v doprovodu rodičů a advokáta. Zhruba hodinu po poledni na Letišti Václava Havla přistálo letadlo, které chlapce přepravilo ze Španělska. Do Motola pak hocha převezla sanitka.

"V ranním konziliu jsme vyhodnotili, že hochův zdravotní stav umožňuje transport do České republiky na naše pracoviště a že plánovaná léčba z informací, které jsme dostali, by byla možná. Ale uvidíme, až dítě přijde k nám, jak to skutečně bude," řekl přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie profesor Jan Starý.

V dalších dnech hoch podstoupí vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu roste či se šíří dál do těla. Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne příští týden. Naplánováno je zatím 30 ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně.

Pacient bude převážen k zákroku do protonového centra sanitou za doprovodu tamního lékaře, na ozařování bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola.

Pobývat bude na jednotce intenzivní péče, rodiče s ním mohou být vždy v průběhu dne. Podle průběhu léčby by časem mohl být hoch převeden na běžný pokoj.

Zhoubný nádor mozku, který má malý Ashya, je vždy léčen operací, radioterapií a chemoterapií. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony, vysvětlil profesor.

"Efekt na nádor je stejný a není nejmenší důvod se domnívat, že by protony měly více a účinněji zasáhnout nádor, ale je předpoklad, že by měly ušetřit některé orgány, jako je srdce, štítná žláza, oproti fotonům, které nelze tak přesně zacílit," vysvětlil.

Nestandardní situace

Stav chlapce nemohl Starý upřesnit, nemá povolení rodiny ke sdělování detailů. Motolští lékaři zatím vědí, že po operaci, kterou chlapec podstoupil před šesti týdny, měl obvyklé komplikace a že se pomalu zlepšuje.

Rodiče malého pacienta jsou svědkové Jehovovi, odmítají krevní transfúze, což lékaři budou muset zohlednit. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Rodiče budou muset před přijetím podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianta transfúze.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík doplnil, že jsou v kontaktu s pražským protonovým centrem od minulého týdne. Podle pravidel platných v ČR, pokud má být dítě ozařováno, musí být hospitalizováno v dětské nemocnici, spadá tedy automaticky do Motola.

Situace je podle ředitele "poněkud nestandardní", vše se děje ve zrychleném režimu. Nebylo tedy dosud vyřešeno financování léčby. "Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme," uvedl.

Léčba bude hrazená v hotovosti

Motol má podle ředitele smlouvu s pražským protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu. Léčbu si zatím britská strana nevyžádala, proto bude nutno ji hradit v hotovosti, rodina zaplatí protonovému centru.

Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu.

Pro cizince si účtuje protonové centrum za léčení dětí 1,8 milionu korun, tuzemským zdravotním pojišťovnám účtuje za léčení dětských pacientů 700 tisíc korun. Smlouvu s protonovým centrem má jen Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní ji hradí individuálně až na základě doporučení týmu komplexního onkologického centra.

Chlapcovi rodiče ho koncem srpna bez vědomí lékařů odvezli z britské nemocnice do Španělska, kde chtěli prodejem své nemovitosti získat peníze na léčbu. Kvůli podezření britských úřadů na zanedbání péče byli zadrženi a strávili několik dnů ve vazbě.

Britové nakonec mezinárodní zatykač stáhli, takže Kingovi byli z vězení propuštěni. Malý Ashya se mezitím léčil v nemocnici v Malaze, kterou v pondělí ráno opustil.

 

Právě se děje

Další zprávy