Novorozenecká JIP v Motole zavřela polovinu lůžek. Chybějí sestry, zbylé mají desítky hodin přesčasů

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 30. 11. 2017 21:34
Nemocnice v Motole se potýká s nedostatkem personálu na novorozenecké jednotce intenzivní péče, a proto musela snížit počet lůžek ze čtrnácti na sedm. Nemocnice shání čtyři nové sestry, ale tvrdí, že chod oddělení ohrožen není.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice v Motole kvůli nedostatku personálu museli o polovinu snížit kapacitu jednotky intenzivní péče. Chybí momentálně čtyři sestry na plný úvazek, proto funguje jen sedm ze čtrnácti lůžek. Na problém upozornil Nadační fond N pro nedonošené novorozence.

Nemocnice potvrdila, že na oddělení sestry chybějí. "Chod oddělení ale rozhodně není v ohrožení," říká mluvčí Motola Pavlína Danková. Nemocnice se podle ní snaží nové zájemkyně nalákat inzercí a různými benefity. "Jejich nedostatek je ale problém celého zdravotnictví," podotýká Danková i primář oddělení Miloš Černý. "My ten problém na oddělení pociťujeme asi poslední rok," říká primář. "Kvůli nedostatku sester nemůžeme provozovat všech čtrnáct lůžek intenzivní a resuscitační péče a máme jich jen sedm," potvrdil.

V létě až 50 hodin přesčasů 

V současné době na oddělení pracuje patnáct sester na plný úvazek, nemocnice by jich potřebovala devatenáct. Při dvousměnném dvanáctihodinovém provozu by na každé směně mělo být pět sester, ale v současné situaci mohou sloužit maximálně tři.

"Když si například čerpáme dovolenou, provoz musí být omezen," vysvětluje sestra pracující na oddělení, která nechtěla být jmenována, ale Aktuálně.cz její identitu zná. Kritická situace na oddělení začala podle ní v polovině listopadu.

Sestry na jednotce intenzivní péče mají běžně přes 30 hodin přesčasů za měsíc. "V létě je situace brutální a přesčasy šplhají až k 50 hodinám," popisuje sestra. "Jediné štěstí je, že naše sestry ta práce baví a jsou ochotné. Přesčasy zatím pokrývají," dodává. Odcházejí především kvůli těhotenství nebo se vracejí pracovat do místa svého bydliště.

"Práce s novorozenci je na první pohled docela atraktivní, ale fyzicky a psychicky je náročná obzvláště pro sestry," vysvětluje primář s tím, že jsou s pacienty v celodenním kontaktu, a když se nedaří, tak je to pro ně vyčerpávající. Samotná péče o malé pacienty je rovněž náročná. "Těch zdravotních úkonů je tam prostě moc," říká primář.

Peníze navíc pro sestry nepomohly

Celou situaci se nepodařilo výrazně zvrátit ani růstem platů pro sestry pracující na směny. Zdravotní sestry dostávají od srpna 2017 o dva tisíce hrubého více. "Děvčata to samozřejmě potěšilo, ale že by to nalákalo budoucí zaměstnance, to si nemyslím," říká jedna ze sester. "My kromě hezkého zacházení nemáme moc co více nabídnout," posteskl si primář Černý.

Situace na oddělení by se v příštím roce mohla navíc ještě zhoršit, protože Motol bude otvírat další prostory pro novorozenecké oddělení, takže by mohlo chybět až dvacet sester.

"Těch novorozeneckých lůžek v Motole je obecně málo a naše současné kapacity jsou často přeplněné," říká Černý. Primář to vysvětluje tím, že se v Motole koncentrují novorozenci s vrozenými vadami z celé republiky.

V nových prostorech by měla přibýt další čtyři lůžka intenzivní péče, ale především mají sloužit novorozencům, kteří již nejsou v akutním ohrožení života. Motol je totiž doposud musel posílat do jiných pražských a mimopražských nemocnic.

Chceme ženám umožnit mít jedno, maximálně dvě těhotenství, na celém světě doposud proběhlo pět porodů po transplantaci dělohy, říká lékař Jiří Froněk. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy