Motivací vědců jsou peníze, docentury a profesury, napsal senátor Veleba. Teď se musí omluvit

ČTK ČTK
3. 2. 2016 13:41
Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou rozhodl, že senátor Jan Veleba se musí omluvit vědcům za své výroky o motivaci výzkumů na Šumavě. Vědci poukazovali na to, že Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců tam jsou "... peníze, docentury a profesury". Veleba považuje rozsudek za jednostranný a je přesvědčen, že vše bylo dopředu připravené. Senátor podle soudu musí kromě omluvy také stáhnout část textu článku v Parlamentních listech a uhradit přírodovědcům polovinu nákladů soudního řízení.
Jan Veleba (SPO)
Jan Veleba (SPO) | Foto: Ondřej Besperát

Žďár nad Sázavou - Senátor Jan Veleba (SPO) se musí omluvit vědcům za své výroky o motivaci k výzkumům na Šumavě, rozhodl Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Rozsudek není pravomocný, Veleba zvažuje odvolání. Senátor podle soudu musí také stáhnout část textu článku v Parlamentních listech a uhradit přírodovědcům polovinu nákladů soudního řízení.

Žalobu o ochranu osobnosti na senátora podali Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková. Vědci poukazovali na to, že Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců tam jsou "... peníze, docentury a profesury". Část článku je podle soudkyně založena na pravdivých informacích, celý text však podle ní vyznívá nepravdivě.

Veleba považuje rozsudek za jednostranný. "Jako laik se divím, že můj výslech proběhl až ve středu a za 25 minut soudkyně zformulovala rozsáhlý rozsudek a zdůvodnění. Dělá to na mě zvláštní dojem. Chci tím říct, že to bylo připravené dopředu," řekl novinářům Veleba.

Žalobci podle Kindlmanna rozsudek respektují a o odvolání zatím neuvažují. Kindlmann je rád, že soud jasně uvedl, že Veleba poškodil osobnostní práva vědců a uváděl nepravdy. "Senátor nás chtěl nepravdivými tvrzeními diskvalifikovat z diskuse o Šumavě," uvedl Kindlmann.

Dlouhodobé spory

V pozadí kauzy je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v Národním parku Šumava. Pro vědce nebyl žďárský soud první záležitostí, kterou řeší soudní cestou. Loni už justice rozhodovala spor mezi vědcem z Univerzity Karlovy Pavlem Kindlmannem a senátorem Tomášem Jirsou (ODS).

Jirsa žaloval Kindlmanna kvůli tomu, že jej v novinovém rozhovoru označil za autora senátního návrhu zákona o Šumavě. Kindlmann v interview uvedl, že zákon byl šitý na míru developerům a spekulantům s pozemky. Spor v říjnu skončil u českokrumlovského soudu smírem obou stran.

Ještě předtím Kindlmann a jeho kolegové vedli spor s českobudějovickou lékařkou Jitkou Markovou. Na svém blogu kritizovala granty na výzkum Šumavy jako nákladné a podle ní právě Kindlmann měl být jedním z vědců, kteří tyto peníze čerpali. Badatelé proto od Markové žádali omluvu, okresní a následně i krajský soud však rozhodl, že se lékařka za svá slova omlouvat nemusí

Martin Konvička je příliš jednostranný, je to příliš velké strašení lidí, říká senát Jan Veleba. Na uklidňování je ale podle něj pozdě. Veleba se přitom prý s žádnými uprchlíky nesetkal. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy