Motejl: Policie při CzechTeku chybovala

Tomáš Fránek
31. 1. 2006 17:20
Brno - Policie podle ombudsmana Otakara Motejla nepostupovala proti účastníkům technoparty přiměřeným způsobem. Uvnitř: AUDIO a ANKETA.

Motejl to konstatuje ve své závěrečné zprávě, ve které posuzoval počínání jak policie, tak účastníků technoparty.

"Policie měla oprávnění konat, avšak před silovým řešením nevyčerpala důsledně všechny prostředky k obnovení pořádku bez použití síly. Tato skutečnost činí postup policie nepřiměřeným," uvedl Motejl ve shrnutí výsledků svého šetření.

Policii chybí důkazy

Policie podle Motejla nedokázala dostatečně vyvrátit námitky účastníků o neodůvodněném použití síly při zákroku proti účastníkům technoparty, který začal 30. července o půl deváté večer, kdy policie začala vytlačovat účastníky technoparty.

"Policie neprovedla téměř žádnou videodokumentaci svého služebního zákroku. Neschopnost prokázat, že nedošlo k nedůvodnému násilí ze strany postupujících policistů, je pochybením státu," říká Motejl.

Videozáznamy v převážné míře podle Motejla neobsahují datum a přesný čas pořízení jednotlivých záběrů. "Jejich vypovídací hodnota je tím nepochybně snížena," uvedl ombudsman.

Podle Motejla policie nedokázala jednoznačně vysvětlit, proč uzavřela příjezdové cesty včetně dálnice D5 na louku, kde se měl CzechTek konat.

"Policie byla bezdůvodně nečinná od doby příjezdu na místo uvíznutého nákladního vozidla účastníků technoparty a to po dobu několika hodin."

Chybělo varování

Podle něj policie dávala účastníkům technoparty nekvalitní výzvy, neprovedla dostatečná preventivní opatření.

"Účastníkům technoparty nebyly dány výzvy s výstrahou, že pokud od svého jednání neupustí, policie proti nim použije donucovacích prostředků," uvedl Motejl.

Policie navíc měla vědomě dezinformovat veřejnost, že ze strany společností Italinvest, která pozemky účastníkům technoparty pronajala, došlo k odstoupení od dohody.

Chybovali i pořadatelé

Motejl uvedl, že ani to, že akce typu technoparty není podle nynějších zákonů potřeba předem hlásit úřadům, nesnímá z pořadatelů odpovědnost za přijetí potřebných opatření.

"Aby akce proběhla bez porušování právních předpisů a narušování veřejného pořádku, měly by mít osoby stojící za technoparty nejpozději v okamžiku příjezdu prvních účastníků smluvně zajištěn a v terénu vymezen dostačující prostor pro technoparty," uvedl Motejl.

Podle Motejla by měly po celou dobu konání technoparty zajistit přinejmenším dodržování hygienických norem v prostoru technoparty včetně limitů hluku v denní a noční době. "Tyto osoby by také měly být připraveny nést odpovědnost za případné porušení právních předpisů a způsobené škody."

Přestupky a podmínky

Pět účastníků CzechTeku bylo zatím obžalováno z útoku na veřejného činitele. Dvěma soud uložil trestním příkazem podmíněné tresty, ve třech nařídil hlavní líčení. Další dvě kauzy byly posouzeny jako přestupek.

Minulý týden tachovský okresní soud zprostil obžaloby čtyřiadvacetiletého muže. Ten měl podle obžaloby najíždět autem na policisty.#reklama

Soud mu neprokázal, že chtěl někoho z policistů zranit a zprostil muže obžaloby.

"Z předložených důkazů jasně nevyplynulo, že obžalovaný chtěl policisty ohrozit nebo jim úmyslně ublížit. Měli černé stejnokroje a nebyli nijak označeni. Ve tmě je zřejmě opravdu nemohl vidět," uvedl soudce Josef Junek.

Státní zástupkyně se ale odvolala.

Policisté zatím bez trestu

Další jednání zahájil soud v prosinci s mladíkem, který najížděl na policisty autem. Druhý případ začal řešit předminulý týden. Obžalovaným je muž, jenž měl hodit po policistech kamenem. Líčení dosud neskončila.

Obviněn zatím nebyl žádný policista. Zásahem čtyř policistů, kteří podle svědků i televizních záběrů bili a kopali muže ležícího na zemi, se zabývala Inspekce ministra vnitra. Neshledala ale porušení zákona, a jejich případ odložila.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 46 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy