Motejl: Policie při CzechTeku chybovala

Tomáš Fránek
31. 1. 2006 17:20
Brno - Policie podle ombudsmana Otakara Motejla nepostupovala proti účastníkům technoparty přiměřeným způsobem. Uvnitř: AUDIO a ANKETA.

Motejl to konstatuje ve své závěrečné zprávě, ve které posuzoval počínání jak policie, tak účastníků technoparty.

"Policie měla oprávnění konat, avšak před silovým řešením nevyčerpala důsledně všechny prostředky k obnovení pořádku bez použití síly. Tato skutečnost činí postup policie nepřiměřeným," uvedl Motejl ve shrnutí výsledků svého šetření.

Policii chybí důkazy

Policie podle Motejla nedokázala dostatečně vyvrátit námitky účastníků o neodůvodněném použití síly při zákroku proti účastníkům technoparty, který začal 30. července o půl deváté večer, kdy policie začala vytlačovat účastníky technoparty.

"Policie neprovedla téměř žádnou videodokumentaci svého služebního zákroku. Neschopnost prokázat, že nedošlo k nedůvodnému násilí ze strany postupujících policistů, je pochybením státu," říká Motejl.

Videozáznamy v převážné míře podle Motejla neobsahují datum a přesný čas pořízení jednotlivých záběrů. "Jejich vypovídací hodnota je tím nepochybně snížena," uvedl ombudsman.

Podle Motejla policie nedokázala jednoznačně vysvětlit, proč uzavřela příjezdové cesty včetně dálnice D5 na louku, kde se měl CzechTek konat.

"Policie byla bezdůvodně nečinná od doby příjezdu na místo uvíznutého nákladního vozidla účastníků technoparty a to po dobu několika hodin."

Chybělo varování

Podle něj policie dávala účastníkům technoparty nekvalitní výzvy, neprovedla dostatečná preventivní opatření.

"Účastníkům technoparty nebyly dány výzvy s výstrahou, že pokud od svého jednání neupustí, policie proti nim použije donucovacích prostředků," uvedl Motejl.

Policie navíc měla vědomě dezinformovat veřejnost, že ze strany společností Italinvest, která pozemky účastníkům technoparty pronajala, došlo k odstoupení od dohody.

Chybovali i pořadatelé

Motejl uvedl, že ani to, že akce typu technoparty není podle nynějších zákonů potřeba předem hlásit úřadům, nesnímá z pořadatelů odpovědnost za přijetí potřebných opatření.

"Aby akce proběhla bez porušování právních předpisů a narušování veřejného pořádku, měly by mít osoby stojící za technoparty nejpozději v okamžiku příjezdu prvních účastníků smluvně zajištěn a v terénu vymezen dostačující prostor pro technoparty," uvedl Motejl.

Podle Motejla by měly po celou dobu konání technoparty zajistit přinejmenším dodržování hygienických norem v prostoru technoparty včetně limitů hluku v denní a noční době. "Tyto osoby by také měly být připraveny nést odpovědnost za případné porušení právních předpisů a způsobené škody."

Přestupky a podmínky

Pět účastníků CzechTeku bylo zatím obžalováno z útoku na veřejného činitele. Dvěma soud uložil trestním příkazem podmíněné tresty, ve třech nařídil hlavní líčení. Další dvě kauzy byly posouzeny jako přestupek.

Minulý týden tachovský okresní soud zprostil obžaloby čtyřiadvacetiletého muže. Ten měl podle obžaloby najíždět autem na policisty.#reklama

Soud mu neprokázal, že chtěl někoho z policistů zranit a zprostil muže obžaloby.

"Z předložených důkazů jasně nevyplynulo, že obžalovaný chtěl policisty ohrozit nebo jim úmyslně ublížit. Měli černé stejnokroje a nebyli nijak označeni. Ve tmě je zřejmě opravdu nemohl vidět," uvedl soudce Josef Junek.

Státní zástupkyně se ale odvolala.

Policisté zatím bez trestu

Další jednání zahájil soud v prosinci s mladíkem, který najížděl na policisty autem. Druhý případ začal řešit předminulý týden. Obžalovaným je muž, jenž měl hodit po policistech kamenem. Líčení dosud neskončila.

Obviněn zatím nebyl žádný policista. Zásahem čtyř policistů, kteří podle svědků i televizních záběrů bili a kopali muže ležícího na zemi, se zabývala Inspekce ministra vnitra. Neshledala ale porušení zákona, a jejich případ odložila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy