Odprodej MUS? Stát se zbavil horké brambory. Cítím se zcela nevinen, zaznělo u soudu

ČTK ČTK
27. 11. 2018 12:41
Bývalý člen dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti (MUS) Jiří Diviš i někdejší manažer firmy Petr Kraus u soudu popřeli tvrzení obžaloby, že byli při transformaci společnosti členy organizované skupiny. Obvinění z podvodu a zneužití obchodních informací odmítli. Kraus podotkl, že vláda v roce 1999 prodala minoritní podíl státu v MUS, protože "se potřebovala zbavit horké brambory". Diviš prohlásil, že stát tehdy vůbec neměl zájem podporovat uhelný průmysl, a dokonce činil kroky poškozující doly.
Exmanažer MUS Jiří Diviš
Exmanažer MUS Jiří Diviš | Foto: Jakub Plíhal

Prodej 46 procent akcií Mostecké uhelné společnosti firmě Investenergy schválila vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Podle státního zástupce zaplatila Investenergy za podíl penězi, které pocházely přímo z MUS, odkud je předtím údajně vyvedla pětice obžalovaných. Manažeři tak údajně způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy Kč.

"Prohlašuji, že se cítím být nevinen a nejsem si vědom, že bych se dopustil jakéhokoliv trestného činu. Popírám především to, že se v případě MUS jednalo o předem koordinovanou a plánovanou činnost několika osob, a to, že bych zakládal nějakou společnost s nekalými úmysly," vypověděl poradce a právník Diviš, který Investenergy zastupoval.

"MUS rozhodně nebyla vytunelována. Nedošlo k žádnému odsunu aktiv. Chci podtrhnout, že ani nebyly vyplaceny žádné dividendy," pokračoval.

Jeho spoluobžalovaní Antonio Koláček a Oldřich Klimecký se podle něj společně se zesnulým dalším manažerem Lubošem Měkotou zasloužili o to, že z někdejšího socialistického podniku vznikla moderní a prosperující uhelná společnost. To, že se v několika letech podařilo mnohonásobně zvýšit hodnotu MUS, bylo podle Diviše výsledkem tvrdé práce, nikoliv nezákonného jednání.

Dnes je Diviš bez zaměstnání

"Tvrzení obžaloby o existenci organizované skupiny není pravdivé. Jedná se o výraznou abstrakci a chybnou interpretaci skutečných událostí. Jsem zcela přesvědčen, že MUS ani státu nevznikla z uvedených transakcí žádná škoda," uzavřel Diviš, který má vedle českého i švýcarské občanství a žije v Monaku. K dotazu soudu, čím se dnes živí, se nechtěl vyjádřit. Uvedl, že je bez zaměstnání.

Obšírně vypovídal i Kraus, který je v současné době předsedou představenstva firmy Newton Holding. "Nebyl jsem nikdy členem žádné organizované skupiny, nedával jsem žádné pokyny k nezákonným operacím, natož abych se z nich obohacoval," řekl k obžalobě.

Případem MUS se zabývala i švýcarská justice. Podle jejího rozsudku si má Kraus odpykat 36 měsíců ve vězení. Vinným byl uznán i Diviš, o výši jeho trestu však zatím Švýcaři pravomocně nerozhodli.

 

Právě se děje

Další zprávy