Mořský koník znovu zajímá policii. Pobyty VZP pro dětské astmatiky zkoumá kvůli podezření z podvodu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 12. 2015 11:30
Ozdravné pobyty, které pro dětské astmatiky pořádá Všeobecná zdravotní pojišťovna, znovu vyšetřuje policie. Výlety k moři zajímají kriminalisty kvůli podezření z podvodu. Policie prověřuje hlavně smlouvu s cestovní kanceláří Kovotour plus, jež pro VZP pobyty zajišťuje. Na účtech cestovky podle kontraktu mohly skončit desítky milionů korun navíc kvůli neoprávněně sjednané dani. Existuje i podezření, že firma vyhrála tendr jen proto, že do přihlášky do soutěže uvedla nepravdivé údaje o počtech pokojů v řeckém hotelu. Kovotour plus i VZP nařčení odmítají. Kontrolní orgány podle nich pochybení nenašly.
Foto: René Volfík/Economia

Praha - Program s názvem Mořský koník, díky kterému se dostanou dětští astmatici na ozdravné pobyty u moře, vyšetřuje policie. Do hledáčku kriminalistů se výlety pořádané Všeobecnou zdravotní pojišťovnou dostaly pro podezření na podvod.

„Vydal jsem pokyn policejnímu orgánu, nechť pokračuje v prověřování podezření ze spáchání zločinu podvodu,“ uvedl ostravský státní zástupce Martin Bystroň ve vyrozumění, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Policie původně případ odložila, což je ale podle státního zástupce „velmi zarážející“. Podezření, že se cestovní kancelář Kovotour plus dostala k zakázce za 205 milionů korun podvodem, je totiž podle něj důvodné. Případ proto kriminalistům vrátil po roce na stůl.

Nesprávně sjednaná daň

Prvním důvodem, proč se podle žalobce mají policisté Mořským koníkem zabývat, je smlouva, kterou spolu cestovka a pojišťovna podepsaly. Na účtech firmy Kovotour plus totiž mohly skončit desítky milionů korun navíc. A to kvůli neoprávněně sjednané dani.

Pojišťovna totiž měla firmě poslat za ozdravné pobyty celkem 248 milionů korun. Tato částka vznikla tak, že si firma k ceně zájezdu připočetla také jednadvacetiprocentní daň. Jenomže podle daňových poradců si cestovní kanceláře daň z celkové ceny zájezdu účtovat nesmějí. Daň se vypočítává jenom z přirážky, kterou si samy stanovily. „Částka se obvykle pohybuje v rozmezí 2 až 8 procent,“ napsal už dříve ve svém posudku Jan Rambousek z komory daňových poradců ČR.

Pojišťovna sice později sepsala s firmou dodatek, ve kterém daň upravila podle zákona, udělala to ale až po protestech konkurenční kanceláře Adriatic Curatio. Ta v tendru na Mořského koníka naopak neuspěla. O případ se navíc začala zajímat média.

Na firmu si posvítí i finanční úřad

Policie proto poslala podnět i na Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj. „Z písemného sdělení správce daně vyplývá, že bude u dotčené firmy zahájeno daňové řízení,“ uvedl v policejním vyrozumění komisař Tomáš Tkáč.

Pojišťovna přesto jakákoli pochybení při uzavírání smluv popírá. Nepřesný výpočet daně prý vyřešila dodatkem. „Pro odstranění pochybností byl sjednán dodatek ke smlouvě, v němž je uvedena pouze cena bez DPH. Daň bude fakturována vždy ve výši odpovídající platným a účinným právním předpisům,“ odmítl opakovaně pochybnosti o zakázce mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Policejní vyšetřování nechtěl komentovat vůbec. „Mohu jen obecně říct, že vždy když o to Policie ČR požádá, VZP jí poskytne součinnost v maximální možné míře, jak jí to ukládá a zároveň umožňuje platná legislativa,“ řekl Tichý.

Počty pokojů nesedí, zjistila kontrola

Podobně se vyjádřil také právní zástupce společnosti Kovotour plus Tomáš Kravčík. Kontrolní orgány už podle něj smlouvu na Mořského koníka v minulosti prověřovaly a žádná pochybení nenašly. „Rovněž VZP několikrát kontrolovala plnění předmětné veřejné zakázky a neshledala žádná pochybení,“ uvedl Kravčík.

Policie se ale o Mořského koníka zajímá ještě z jednoho důvodu. Prověřuje podezření, že cestovka Kovotour plus vyhrála tendr jen proto, že do přihlášky do soutěže uvedla nepravdivé údaje o počtech pokojů v řeckém hotelu.

„Když se rozjely kurzy koníka, tak nikdo nemohl pořádně vědět, jak to vypadá. Až první turnus a inspekční cesta ukázaly, že to s lůžky není tak, jak má být. Z toho je tedy jasné, že nějaký problém tam je,“ potvrdil už loni v létě Českému rozhlasu poslanec za ANO a člen správní rady VZP Igor Nykl. Nedostatky podle něj odhalila kontrola, kterou na ozdravných pobytech uspořádala právě správní rada pojišťovny.

Výsledek tendru to nemohlo ovlivnit, tvrdí VZP

Ostravská cestovka Kovotour Plus se podle Nykla zavázala ubytovat děti ve dvoulůžkových pokojích. Konkrétně jich naslibovala 205. VZP ale toto kritérium z výběrového řízení nezanesla do smlouvy, takže firma závazek splnit nemusela.

Podle právničky občanského sdružení Oživení Andrey Kohoutkové šlo o zcela netransparentní postup: „Tento postup považujeme za diskriminační,“ vyjádřila se už dříve Kohoutková.

Sdružení se kvůli tomu dokonce obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten ale nakonec žádný důvod k zahájení správního řízení neshledal. Mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý navíc namítl, že počty pokojů byly jen pomocným kritériem. „Nemohlo to nijak ovlivnit výsledek,“ řekl Tichý.

Trestní oznámení míří i opačným směrem

Ředitel společnosti Kovotour plus Jiří Hájek v minulosti uvedl, že firma jen plní podmínky smlouvy. Jeho právní zástupce Tomáš Kravčík nyní dodává, že cestovka ani neví, že by se případem zabývala policie. „Nemůžeme se k tomuto tedy jakkoli vyjádřit, nicméně trestní stíhání proti společnosti Kovotour plus ani proti žádné osobě v souvislosti s touto zakázkou nebylo zahájeno,“ uzavřel Kravčík.

Trestní oznámení kvůli Mořskému koníkovi podal šéf neúspěšné konkurenční cestovky Adriatic Curatio Petr Honek začátkem srpna roku 2014. Tendr byl podle něj zmanipulovaný. Pojišťovna navíc podepsala s firmou Kovotour plus nevýhodnou smlouvu, tvrdí Honek s tím, že šlo o obyčejnou fintu, jak vytáhnout z veřejných peněz několik desítek milionů korun navíc. Policie ale po osmi měsících případ odložila s tím, že neshledala žádné pochybení či rozpor s platným právním řádem. Jak je to možné, policie nesdělila. „K procesnímu postupu s ohledem na neveřejnou část řízení nebudou poskytnuty žádné informace,“ vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí Okresního státního zastupitelství Monika Oborilová.

Žalobce nyní kriminalistům případ vrací - mají prověřit důvodné podezření ze spáchání zločinu podvodu.

 

Právě se děje

Další zprávy