Moravu zasáhla průtrž, v dalších dnech se mírně ochladí

Dagmar Honsová, Meteopress
24. 4. 2011 22:23
Na velikonoční pondělí klesnou teploty v průměru o 5 °C
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Sport

Česká republika - Z prodlouženého víkendu byl nejteplejším dnem hned ten první. Už v neděli totiž začala počasí v Česku ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, která přinese ochlazení v průměru o 5 °C.

V Moravskoslezském a Olomouckém kraji navíc v noci z neděle na pondělí očekáváme vydatnější lokální déšť. Průtrž mračen už odpoledne dorazila na jih Moravy, kde voda zatopila sklepy a silnice. Řidiče na dálnici D1 dokonce překvapily kroupy.

V sobotu se odpolední teploty zastavovaly skoro na letních hodnotách 25 °C. Nejtepleji bylo na severozápadě území v Doksanech, kde meteorologové naměřili 26,4 °C. Průměrné denní teploty vystoupaly až na 18 °C, což je oproti dlouhodobému teplotnímu normálu o 8 °C více.

Kdybychom porovnávali sobotní průměrné teploty s průměrnou velikonoční teplotou za posledních 50 let,  která je kolem 6 °C, byla sobota výrazně nadprůměrná.

Během nedělního večera přibylo více oblačnosti a zejména na Moravě a ve Slezsku se objeví občasné přeháňky nebo déšť. Ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. V noci na pondělí nejsou na východě území vyloučeny ani vydatnější srážky s úhrny kolem 15 mm.

Velikonoční pondělí bude v Čechách zpočátku dne polojasné, oblačnost a přeháňky začnou přibývat během odpoledních hodin.

Na Moravě a ve Slezsku už bude od rána převážně oblačno s přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Ranní teploty budou klesat k 9 až 5 °C, odpolední vystoupí na 14 až 18 °C.

Z celého týdne bude nejvíce oblačnosti v úterý, na většině území se objeví déšť nebo přeháňky. Ranní teploty se zastaví mezi 8 až 4 °C, odpolední na 12 až 16 °C.

Ve středu a ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy přeháňky a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. Ranní teploty budou klesat na 9 až 5 °C, odpolední vystoupí na 16 až 20 °C, ve čtvrtek na 22 °C.

K dalšímu ubývání oblačnosti dojde v pátek a o víkendu, kdy bude převážně polojasno, pouze přechodně oblačno s ojedinělými přeháňkami a odpolední teploty se budou zastavovat až na 23 °C.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Texas schválil, aby lidé nosili zbraně na veřejnosti i bez zvláštního povolení

Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na veřejnosti bez zvláštního povolení nebo školení. Příslušný zákon ve středu podepsal guvernér Greg Abbott, informoval list The Texas Tribune. Opatření prosadili místní republikáni k nelibosti demokratů, podle nichž úřady uvolňují pravidla pro nošení zbraní i přesto, že státem v posledních letech otřáslo několik krvavých střeleckých incidentů.

Nový zákon umožňuje obyvatelům Texasu volně nosit ruční zbraně, a to skrytě i otevřeně, pokud jim předtím nezakázaly státní či federální úřady zbraň vlastnit. Texasané dosud ve většině případů museli mít k nošení ruční zbraně na veřejnosti zvláštní povolení. K jeho získání bylo potřeba poskytnout úřadům otisk prstu, projít několikahodinovým školením, složit písemný test a zkoušku na střelnici. Nošení pušek na veřejnosti bylo možné již dříve bez povolení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy