Moravský Krumlov vyzval Hermana, aby zakázal cestu Slovanské epopeje do Číny. Zničí ji plísně, tvrdí

ČTK ČTK
13. 2. 2017 13:02
Moravský Krumlov vyzval v otevřeném dopise ministra kultury Daniela Hermana, aby zabránil cestě Slovanské epopeje do Číny. Podle starosty Tomáše Třetiny hrozí, že se plátna zničí. "V plátnech jsou plísně, které nyní spí. Když se změní prostředí a nebude kvalitní, hrozí, že houby začnou růst," varoval Třetina. Epopej nyní z Prahy zamíří na tři měsíce na výstavu do Japonska, vernisáž v Tokiu je 7. března. Po ní by měla plátna cestovat právě do Číny.
Slovanská Epopej vystavená v Praze
Slovanská Epopej vystavená v Praze | Foto: Jan Langer

Brno – Moravský Krumlov vyzývá otevřeným dopisem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zabránil vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí tam její zničení kvůli špatným podmínkám, prohlásil na pondělní tiskové konferenci v Brně starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). V Krumlově bývalo dílo Alfonse Muchy vystavené.

Epopej nyní z Prahy zamíří na tři měsíce na výstavu do Japonska, vernisáž v Tokiu je 7. března. Po ní by měla být v Číně. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková informovala, že se po výstavě v Japonsku vrátí plátna zpět.

Proti podmínkám v Japonsku Třetina neprotestuje, ale nelíbí se mu, že musejí plátna cestovat. "Jsem obecně proti vývozu, ale nemůžu zpochybňovat výstavní prostory v Japonsku, které jsou velmi profesionální. V Číně to ale neplatí. Tam je špatná vlhkost a teplota. Od dob vzniku jsou v plátnech plísně, které nyní spí. Když se změní prostředí, které nebude kvalitní, hrozí, že houby začnou růst a plátna se zničí," zdůraznil Třetina.

Epopej v Číně zatím nebude. "Slovanská epopej se po výstavě v Japonsku bude vracet zpět. K žádosti vlastníka o povolení vývozu této kulturní památky do Číny lze sdělit v současné době to, že podmínky pro možný vývoz do Číny ještě nejsou zcela jisté a ověřené. Budou-li tyto podmínky pro povolení vývozu dostačující, to samozřejmě ověřují naši odborníci z památkové sekce, kteří věc posuzují s nejvyšší mírou zodpovědnosti a s maximální profesionalitou," uvedla Cigánková.

Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby Praha vystavila na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení. Ta zatím neexistuje. Od 50. let minulého století byly obrazy na zámku v Moravském Krumlově s tím, že cyklus zůstává majetkem Prahy. Před několika lety se plátna vrátila do Prahy, která deklaruje, že pro trvalé umístění vybuduje prostory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy