Monopol ČD za miliardy má jednu trhlinu, je to Viamont

Tomáš Fránek
2. 12. 2009 18:01
Hejtmani a České dráhy bojují s majitelem Student Agency Radimem Jančurou
žlutý vlak společnosti Regiojet Radima Jančury
žlutý vlak společnosti Regiojet Radima Jančury | Foto: Regiojet

Brno -  Firma Viamont, kterou v minulosti spoluvlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, jako jediná narušila monopolní postavení Českých drah v krajích.

Vedení Karlovarského kraje totiž Viamontu jako jedinému soukromémo dopravci v Česku dalo až do roku 2019 možnost jezdit na tratích mezi Sokolovem a Kraslicemi a mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi.

"Je to jediný případ, kdy se podařilo narušit monopol Českých drah," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Mužík, šéf Sdružení železničních společností, jehož je Viamont členem. Další soukromí dopravci jezdí podle něj na tratích, které České dráhy nechtěly.

Jediný férový kraj

Podle majitele Student Agency Radima Jančury je Karlovarský kraj jediný, kdo už v roce 2005 vypsal soutěže na provozování tratí. "Je to opravdu jediný kraj, kde se o dopravu soutěžilo," uvedl. "Dneškem končí boj, začíná právní bitva," dodal.

Ale ani úspěch Viamontu, který od kraje dostane na příští rok 57,7 milionů korun, soukromé železniční dopravce neuchlácholil. Dopravci totiž zvažují, že se přidají k majiteli Student Agency, který si chce kvůli postupu krajů a smlouvám s Českými dráhami stěžovat u Evropské komise v Bruselu. "Počkáme si na to, až budeme mít všechny smlouvy, chceme je důkladně prostudovat. Je ale pravděpodobné, že si stěžovat budeme," řekl Mužík.

Podle něj se kraje připravily o výraznou úsporu peněz. "Všude, kde se výběrové řízení konalo, dosáhly kraje až o 20 procent nižších cen za dopravu, než jsou požadavky ČD," řekl.

České dráhy dnes oznámily, že už uzavřely smlouvy se všemi kraji. Kraje tak zaplatí za krajskou dopravu příští rok osm miliard korun, z toho 2,7 miliardy přispěje krajským rozpočtům stát. Letos kraje zaplatily regionální vlaky 8,2 miliardy korun. Méně peněz kraje vynaloží také proto, že vlaky Českých drah najedou méně kilometrů, některé spoje byly zrušeny.

Jsou to hlouposti

Dnes navíc pokračují ostré výměny názorů mezi Jančurou, Českými dráhami a hejtmany.

Šéf Českých drah Petr Žaluda dnes uvedl, že Jančura se Student Agency nikdy vlaky provozovat nechtěl. A jihomoravský hejtman Michal Hašek už pohrozil, že v případě útoků na rozhodnutí kraje o smlouvě s Českými drahami použije právní kroky.

"Je to hloupost. Kdyby to tak bylo, tak bychom  nezakládali firmu na provozování železnice. Měli jsme připravené i harmogramy a plány pro krajské politiky," řekl Aktuálně.cz Jančura.

Ten nyní zvažuje, jak si bude stěžovat do Bruselu. Jediným krajem, který se stížnosti vyhne, je kraj Karlovarský. „Buď si budeme stěžovat na postup každého kraje zvlášť nebo pošleme jednu stížnost," řekl Jančura. Ten si bude stěžovat také na Ministerstvo dopravy, které neotevřelo přes původní sliby trh s rychlíkovými spoji. „Ještě není rozhodnuto, zda pošleme do Bruselu jednu velkou stížnost nebo si budeme stěžovat samostatně," uvedl Jančura.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 43 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy