Monarchisté chtějí pomník Radeckému a obnovu království

ČTK ČTK
28. 10. 2010 18:00
Na řadě míst si lidé připomněli 92. výročí vzniku samostatného Československa
Výstava korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu
Výstava korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na řadě míst České republiky si lidé připomínali 92. výročí vzniku samostatného Československa.

Svátek tradičně vyvrcholí ceremoniálem, při kterém prezident Václav Klaus na Pražském hradě předá státní vyznamenání.

Své požadavky obnovy monarchie, návratu pomníku maršála Radeckého i společenské uznání vojákům, kteří během první světové války dodrželi přísahu Rakousku-Uhersku, během státního svátku požadovali členové a příznivci Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Zpátky s Radeckým!

Na Malostranském náměstí, kde stával pomník vojevůdce Radeckého, se sešly zhruba dvě desítky lidí s transparentem a historickou vlajkou.

Bronzový empírový pomník jednoho z nejvýznamnějších českých vojevůdců byl postaven v roce 1858. Po vzniku Československa se Radecký stal nepohodlným kvůli své celoživotní loajalitě k habsburské monarchii. Proto tehdejší vládci v roce 1918 pomník zakryli, o rok později sňali z podstavce a uložili v Lapidáriu Národního muzea.

Předseda Koruny české Václav Srb slíbil, že příznivci Radeckého se vytrvale budou scházet každý rok, dokud nebude jeho socha zpět na Malostranském náměstí.

Maršál Jan Josef Václav z Radče (1766-1858) se vyznamenal v bojích s Osmanskou říší, byl jmenován jedním z pobočníků známého maršála Laudona. Roku 1813 jako náčelník generálního štábu všech spojenců naplánoval "bitvu národů" u Lipska, kde byl poražen Napoleon.

Odpoledne se zhruba stovka monarchistů sešla v horní části Václavského náměstí. Na transparentech nesli nápisy jako "Monarchie je moderní a evropská!", "Více noblesy do české politiky" či "Český stát nevznikl v roce 1918!" a vyobrazení Karla IV., posledního českého krále Karla I. a dalších osobností českých dějin. Účastníci akce mimo jiné vyslechli císařskou hymnu.

Srb připomněl, že pouze pět procent českých vojáků nedodrželo přísahu císaři a přeběhlo k nepříteli. Přesto byli tito legionáři v pozdějším období glorifikováni, zatímco podíl českých vojáků na vojenských akcích Rakouska-Uherska byl po léta zamlčován.

Vítkov i Masaryk

Oslavy vzniku republiky se uskutečnily na mnoha místech Česka. Vzpomínali i řadoví občané. Například v Brně přišly k soše prezidenta Masaryka v centru města zhruba dvě stovky lidí, většinou starších.

Prezident Václav Klaus s předsedy obou komor parlamentu položil věnce u Národního památníku na pražském Vítkově, poté také u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.

Politici, účastníci odboje a další lidé si připomněli výročí založení samostatného státu tradičně v panteonu Národního muzea. Někteří ale také poukazovali na to, že se dějiny v současné době prý dezinterpretují. Před neznalostí dějin posluchače varoval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Pro mnoho občanů je státní svátek den volna bez hlubšího obsahu," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy