Moc svazů nad státními penězi klesá. Sportovní kluby dostanou na dotacích o půl miliardy více

Jan Prokeš Jan Prokeš
30. 11. 2017 19:42
Kluby mohou dostat v roce 2018 na dotacích od ministerstva školství 1,2 miliardy korun. Zároveň klesne moc svazů nad státními penězi a kluby budou muset o dotace žádat na vlastní pěst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Po letošních kauzách a zmatcích, které provázely rozdělování miliard korun do sportu, všichni doufají, že příští rok bude lepší. První dobrou zprávu dostaly sportovní kluby ve čtvrtek v podvečer. Na dotacích mohou v roce 2018 dostat od ministerstva školství 1,2 miliardy korun, tedy o 500 milionů více než loni. Zároveň klesne moc svazů nad státními penězi a kluby budou muset o dotace žádat na vlastní pěst.

Kromě toho resort schválil ještě další dva investiční programy - na reprezentaci půjde 690 milionů korun a na přípravu sportovních talentů 580 milionů. Čtyři programy ještě stále nejsou vyhlášeny. Týká se to i největšího programu V, který rozděluje peníze sportovním svazům a s kterým byl letos spojen skandál s ovlivňováním ministerských úředníků.

I kvůli kauze, v níž policie obvinila například bývalého šéfa Fotbalové asociace Miroslava Peltu nebo předsedu České unie sportu Miroslava Janstu z toho, že se snažili ovlivnit úředníky a získat pro své organizace více peněz, se stát nyní snaží, aby byl tok dotací co nejprůhlednější.

Více peněz v příštím roce proto půjde přímo sportovním klubům a tělovýchovným jednotám. Klesne tak moc sportovních svazů nad penězi, které do sportu míří.

Dříve úředníci posílali část dotací jednotlivým svazům, které je pak dále rozdělovaly svým členům. To se týkalo například peněz na údržbu a provoz sportovišť. Již v letošním roce ministerstvo přeposílání této dotace svazům zakázalo. Zároveň ale většinu klubů z čerpání peněz vyřadilo podmínkou, že musí mít celostátní působnost. Mezi sportovci to vyvolalo vlnu kritiky.

V příštím roce už kluby budou mít jistotu, že jim peníze na zaplacení účtů za elektřinu a energie na účty přijdou. Ministerstvo zhruba o půl miliardy navýšilo rozpočet programu VIII, ve kterém mohou o dotace na činnost žádat právě tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Polovinu získané dotace mohou oddíly nově použít právě na provoz a údržbu.

Zrušení programu na údržbu a provoz sportovišť se nelíbí České unii sportu. "Vidíme to v tuto chvíli spíše jako problematické. Jedná se totiž o dvě zcela jiné kategorie - jeden program je rozdělován podle členské základny, druhý podle spravovaného majetku. Ten však spravuje podle našeho odhadu zhruba jedna třetina klubů," tvrdí mluvčí unie Jiří Uhlíř.

Pomoci by mohly agentura a nový zákon o sportu

Posílání peněz přímo jednotlivým klubům přidělá ministerstvu školství dost práce. Již nyní je přitom v odboru sportu nedostatek lidí. Podle náměstka sekce sportu a mládeže ministerstva školství Karla Kováře by na zvládnutí současné agendy bylo potřeba zhruba o deset zaměstnanců více. "Chceme mít například horké linky, abychom byli schopni odpovídat žadatelům," vysvětluje Kovář. Zatímco sportovní svazy a organizace se peněz podle něj dočkají zřejmě už na konci března, dotace pro kluby bude vypláceny postupně a zřejmě delší dobu.  

Náročnější je také kontrola rozdělených peněz. Ministerstvo školství prověřuje každý rok pět procent poskytnutých dotací. "V případě klubů to znamená, že musíme zkontrolovat desítky až stovky žádostí a cestovat po celé republice. Když jsme kontrolovali svazy, které sídlí hlavně v Praze, měli jsme kontrolu snazší," dodává Kovář s tím, že od ledna vznikne nové oddělení kontroly.

Administrativní zátěž bude ve sportovní sekci resortu narůstat. O státní peníze se letos hlásilo přibližně 4500 klubů, příští rok to má být ještě více. "Očekávám růst žádostí zhruba o třetinu," říká Karel Kovář. To by znamenalo asi šest tisíc žádostí. Ani to navíc nemusí být konečné číslo. V Česku je okolo deseti tisíc tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Mezi svazy se přitom o peníze pravidelně hlásí zhruba sto organizací.

Práci okolo rozdělování dotací by mohl usnadnit vznik agentury sportu a nový zákon o sportu. Práce na něm se sice letos na jaře zastavily, ale podle Kováře se zase brzy obnoví a v únoru by mohl být připraven. "Zákon by měl být hotový dřív, než vznikne agentura, protože by měl říct, které pravomoci se na ni přenášejí," myslí si Kovář. V čele agentury by mohl působit bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, v současnosti poslanec za hnutí ANO.

Dotační program

2017

2018

Reprezentace

593

690

Mládež

515

580

Sportovní organizace

180

Zatím nevyhlášeno

Údržba a provoz sport. zařízení

129 N

Peníze přesunuty do programů III, V a VIII

Sportovní svazy

1 300

Zatím nevyhlášeno

Sportovní akce

206

300

Zdravotně postižení sportovci

67

90

Sportovní kluby

687

1 200

Školní a univerzitní sport

90

Zatím nevyhlášeno

Sportování veřejnosti

22 N

Zatím nevyhlášeno

Zdroj: MŠMT, částky v milionech Kč, N = dosud nevyplaceno

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy